Tento týden jsme zírali, jak se rozvíjí dost bizarní příběh za účasti amerického maloprodejce videoher GameStop, Reddit a některých největších amerických spekulativních fondů. Reddit upozornil na skutečnost, že tyto spekulativní fondy, jako Melvin Capital, zaujaly při obchodování s cennými papíry GameStop krátkou pozici a srážely cenu dolů, než se do kolektivní akce na rozbití této firmy ve své vlastní hře vrhli samotní lidé. (Foto: Wikimedia)

Kromě toho, že tato situace určitě na finančním trhu zanechá dlouho se hojící jizvy, odráží se v ní i to, že těžká třídní zášť jen tak rychle nepomine.

Běžní lidé mají pocit neustálého podrazu ze strany investorů z Wall Streetu, kteří kořistí z utrpení jiných lidí, což s sebou nese hmatatelné důsledky, proti kterým jsou manažeři spekulativních fondů zaštítěni.

Skutečnost, že se GameStop, tj. maloobchodní prodejce videoher, na kterého mají mnozí z generace mileniánů hezké vzpomínky jako na místo, kde si jako děti kupovaly hry, stal cílem útoku spekulantů s krátkými prodeji, je pro tyto vyznavače Redditu symbolem podlosti Wall Streetu.

Řekneme-li to v kostce, krátké prodeje znamenají, že investor si půjčí akcii, aby ji prodal za vysokou cenu, za čas ji koupí na nižší cenu a tu akcii vrátí původnímu vlastníkovi, přičemž ten rozdíl si shrábne jako profit. Avšak skutečnost, že obchodník je povinen koupit si ten cenný papír zpětně, ať je pak cena jakákoliv, znamená, že potenciál pro ztrátu je nepředpověditelný a teoreticky bez hranic.

Jakmile fandové Redditu na WallStreetBets zjistili, že tato jejich milovaná společnost je v sázkách nakrátko, což znamená, že investor jako fyzická osoba nebo firma sází na to, že akciím GameStop (GME) spadne hodnota, tak skoupili tolik těchto akcií, aby tyto společnosti dohnaly ke zpětnému odkupu za ceny exponenciálně navýšené proti těm, za které je původně prodaly.

Ve své strategii byli neuvěřitelně úspěšní, když i spekulativní fond s mnoha miliardami dolarů jako Melvin Capital vyhnali z jeho krátkých pozic a dohnali ho až potenciálnímu ohrožení bankrotem. I jiné firmy utrpěly ohromné škody a dosud zjištěné ztráty z krátkých prodejů na GME se odhadují ve výši spousty miliard dolarů.

Avšak nakonec z takového střetu na konci hry s GME zákonitě ztráty utrpí všichni. Některé z největších spekulativních fondů Wall Streetu utrpěly ohromné škody i celková důvěra v trh by tím mohla být otřesena a dokonce vyznavači Redditu, kteří teď sedí na balících nadhodnocených GME papírů, se nakonec spálí.

Konec konců, když se nafouknou ceny akcií, neučiní to z GameStop nebo z jejího business modelu přes noc něco ziskovějšího, jelikož přišly údery první a druhou vlnou pandemie COVID-19 a tak všichni ti maloprodejci z kamenných obchodů jsou už dlouho vyřazeni z konkurenčního boje na internetu.

Co nám ale ta debata ale více než cokoliv jiného ukazuje, je hluboce zakořeněný třídní antagonismus. Mezi návštěvníky Redditu už obíhají žerty, co přetvořily někdejší okupaci Wall Streetu „Occupy Wall Street“ na infiltraci Wall Streetu „Infiltrate Wall Street,“ takže jimi využitá strategie je jak stupidní, tak ale i efektivní.

Chodci prochází kolem Trumpovy budovy v New Yorku v USA dne 24. ledna 2021. /Getty Images

Když jsem se díval na povídání mezi některými z těch obchodníků na Reddit, včetně jednoho, se kterým jsem mluvil a který tento týden vložil své celoživotní úspory do GME, tak existuje obecný konsensus, že jim tak moc nezáleží na tom, co se s jejich investicemi v dlouhodobém výhledu stane, protože pro ně je dostatečná odměna v tom, že potrápili investory z řad elit.

Kanály mainstreamových médií už tuto situaci vykreslují v souladu s politickou linií, která je prostě úplně vedle; např. Chris Cillizza ze CNN napsal sloupek, v němž z toho povstání za GME obviňuje Trumpismus.

Cilliza poukazuje, že lidé z Redditu zjevně nevěří tomu, že by GameStop byla konkurenceschopná společnost a pouze se snaží kopnout si do investorů, v čemž má pravdu, dodává ale, že tato situace „svými kořeny vyrůstá z Trumpismu,“ protože „i celým smyslem Trumpovy kandidatury a prezidentství bylo kopnout si do elit.“

Vykreslování třídní zášti jako unikátně Trumpovský fenomén jasně neodpovídá pravdě a nelze to brát vážně, když je to v první řadě vlastně přesně ten druh domýšlivého uvažování, jaký Donaldu Trumpovi během prezidentských voleb roku 2016 umožnil dobýt Bílý dům.

Pokud by se mediální elity rády vyhnuly podobné situace v nadcházejících časech, jakože to evidentně chtějí, tak by se spíše z tohoto faktu měly poučit. Cillizzovi se také dobře povedlo rozpoznat skutečnost, že akciovou ofenzivu na Redditu za GME všeobecně chválily všechny strany politického spektra, přinejmenším v mladší generaci.

Cilliza má také určitě pravdu ohledně přesvědčení, že kopnutí do elit může sice „v tomto okamžiku přinést příjemný pocit,“ nakonec to ale k ničemu nepovede. Taková je však situace, s jakou se společnost potýká, a podobné situace se už vynořují, když neexistují seriózní způsoby, jak během časů historické nerovnosti bohatství přerozdělit a vše je v naprosté nejistotě.

Nezapomínejte, že v současnosti jsme uprostřed pandemie, která uvrhla desítky milionů Američanů do prekérních situací jako možné vystěhování, nejistoty s jídlem, s chybějícím zdravotním pojištěním a s nezaměstnaností.

Bradley Blankenship

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB.