Vypuknutí další války na Blízkém východě by mohlo Spojené státy donutit k těžkému rozhodování o tom, který spojenec dostane již tak omezené zásoby munice. (Foto: Flickr)

Poté, co ozbrojenci z Gazy v sobotu brzy ráno překvapivě zaútočili na Izrael a zabili desítky lidí a stovky dalších zranili, přislíbila Bidenova administrativa pevnou podporu.

„V nadcházejících dnech bude ministerstvo obrany pracovat na tom, aby Izrael měl vše, co potřebuje k obraně a ochraně civilistů před nevybíravým násilím a terorismem,“ uvedl v prohlášení ministr obrany Lloyd Austin.

Ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022 v plném rozsahu však až dosud přesouvala pozornost – a zbraně – z Blízkého východu.

V lednu deník The New York Times informoval, že USA čerpají dělostřelecké granáty z „rozsáhlých, ale málo známých zásob“ této munice, které se nacházejí na území samotného Izraele, a poskytují je Ukrajině. Washington již Kyjevu předal více než 2 miliony nábojů klíčových 155mm dělostřeleckých granátů, které vyčerpal z vlastních domácích zásob, aby pomohl zatlačit ruské jednotky.

Minulý měsíc Pentagon uvedl, že do roku 2025 hodlá každých 30 dní vyrobit 100 000 nábojů 155mm munice, což je nárůst oproti pouhým 14 000 nábojů měsíčně na začátku tohoto roku. Ani to však nemusí stačit k zajištění obrany Ukrajiny, jejíž armáda denně spotřebuje až 6 000 nábojů.

Podle amerických a izraelských představitelů, kteří hovořili s deníkem Times, bylo v plánu poskytnout Ukrajině přibližně 300 000 nábojů standardní munice NATO. Mluvčí izraelských obranných sil tehdy odmítl otázky ohledně transferu jako „americký obchod“, podle CNN.

Izrael však nyní nemusí být tak blazeovaný.

Země již zahájila odvetné útoky na Gazu, při nichž podle palestinského ministerstva zdravotnictví zahynulo téměř 200 lidí. Tyto útoky byly podle všeho vedeny ze vzduchu. V posledním velkém vojenském konfliktu s Hamásem však izraelská armáda toto území ostřelovala také dělostřelectvem.

V této válce v roce 2014 vypálily IDF na Gazu nejméně 32 000 dělostřeleckých granátů, uvedl Haaretz.

Žádná země nezískala od Washingtonu takovou vojenskou podporu jako Izrael v posledních desetiletích. Jen v letošním roce má země obdržet na bezpečnostní pomoc celkem 3,8 miliardy dolarů.

Zdroj: businessinsider.com