EU – „Přenechání výhradních práv na vakcíny a léky financované z veřejných zdrojů několika málo společnostem prostě nefunguje – ani v bohatých, ani v chudších zemích,“ uvedl poradce Lidové aliance pro vakcíny.

Organizátoři kampaně za spravedlivé očkování v pondělí odsoudili státy Evropské unie za hromadění dávek vakcín Covid-19 na úkor zemí s nízkými příjmy poté, co nová analýza Politicoanalysis odhadla, že členové bloku vyhodili nejméně 4 miliardy eur – tedy zhruba 4,4 miliardy dolarů – v hodnotě životně důležitých očkovacích látek.

To odpovídá přibližně 215 milionům dávek vakcín proti koronavirům – což je velmi pravděpodobně podhodnocený počet, protože server Politico nebyl schopen získat údaje o množství odpadu od všech členských zemí EU.

„Výpočty založené na dostupných údajích ukazují, že země EU vyřadily v průměru 0,7 očkovací dávky na každého člena své populace,“ uvedl deník. „Na vrcholu žebříčku je Estonsko, které vyhodilo do koše více než jednu dávku na obyvatele, těsně následované Německem, které také vyhodilo největší surový objem žaků.“

Piotr Kolczyński, poradce pro zdravotnickou politiku Evropské unie z organizace People’s Vaccine Alliance a Oxfam International, v prohlášení uvedl, že nová analýza je „dalším důkazem toho, že Evropská unie promrhala miliony vakcín Covid-19, které nashromáždila na počátku pandemie, protože chudším zemím znemožnila přístup k nim“.

„Děsivé plýtvání v reakci na pandemii ve světě bylo katastrofální,“ řekl Kolczyński. „Přenechání výhradních práv na vakcíny a léky financované z veřejných zdrojů několika málo společnostem prostě nefunguje – ani v bohatých, ani v chudších zemích.“

Politico připisuje velkou část plýtvání obrovské dohodě Evropské unie z roku 2021 se společnostmi Pfizer a BioNTech, které souhlasily s prodejem 1,1 miliardy dávek své mRNA injekce členům bloku, zatímco země s nízkými příjmy se snažily získat očkování pro své obyvatelstvo.

„Navzdory tomu, že EU zvažuje významnou reformu, která by měla omezit plýtvání léčivy a profitování v rámci jejích hranic, nedokáže podpořit podobné úsilí na globální scéně.“

Členové EU – zejména Německo – se agresivně postavili proti výzvě vedené Indií a Jihoafrickou republikou na zrušení patentů na vakcíny Covid-19, která by podle zastánců zrušila klíčové překážky pro rozšíření výroby a dostupnosti vakcín. Podle serveru Politico jen Německo promrhalo 83 milionů dávek vakcíny.

Farmaceutický průmysl zase agresivně lobboval za zachování své monopolní kontroly nad recepturami a výrobou vakcín a zaměřil značnou pozornost na Evropskou komisi.

Po formálním ukončení celosvětové zdravotnické krize v současné době země vyjednávají o podmínkách pandemické dohody, která by upravovala způsob, jakým bude mezinárodní společenství reagovat na další globální krizi.

Agentura Reuters v září informovala, že „vlády jsou stále rozděleny a nedokážou se dohodnout na některých základních bodech potřebných k posílení zdravotnických systémů po celém světě“.

„Mezi tyto základní otázky, které bránily koordinované globální reakci na epidemii Covid-19, patří sdílení informací, nákladů a vakcín,“ dodala agentura Reuters. „Rozpory se znovu objevily v červnu, kdy Evropská unie vyjednala nové dohody s farmaceutickými společnostmi o rezervaci vakcín pro budoucí pandemie. Tyto dohody vedly kritiky k obvinění bloku z ‚očkovacího apartheidu‘.“

Minulý měsíc napsalo 18 poslanců Evropského parlamentu Radě Evropské unie a Evropské komisi dopis, v němž vyjádřili „obavy z vyjednávací pozice Evropské unie“.

„Navrhuje nadále spoléhat pouze na dobrovolná opatření při zavádění klíčových zásahů v oblasti veřejného zdraví, jako je přenos technologií, know-how a ‚obchodních tajemství‘ nebo odstranění překážek duševního vlastnictví,“ napsali zákonodárci. „Mezitím se EU vyhýbá konkrétním závazkům ohledně spravedlivého přístupu k pandemickým produktům.“

Jak v pondělí poznamenala Lidová aliance pro vakcíny, poslední navrhovaný text EU „naznačuje odstranění opatření týkajících se transparentnosti a rovnosti“.

„Navzdory tomu, že EU zvažuje významnou reformu, která by měla omezit plýtvání léčivy a profitování na vlastních hranicích, nedokáže podpořit podobné úsilí na globální úrovni,“ uvedl Kolczyński. „Jedno pravidlo platí pro EU a jiné pro všechny ostatní.“

Zdroj: commondreams.org