Poptávka po vakcínách Corona prudce klesá a společnost Pfizer to pociťuje. K nelibosti mnoha zaměstnanců musí společnost uzavřít dvě své pobočky. (Foto: Flickr)

Farmaceutický gigant Pfizer potvrdil, že v rámci snižování nákladů uzavře dvě svá zařízení v Severní Karolíně (USA). Teprve nedávno společnost oznámila, že prodej její vakcíny Corona a dalších produktů bude klesat.

Společnost sdělila několika místním médiím, že uzavře své závody v Durhamu a Morrisville. Uvedla, že uzavření je součástí snahy o „efektivnější a účinnější provoz“. Společnost Pfizer nadále provozuje své největší závody v Severní Karolíně, včetně dvou v Sanfordu a jednoho v Rocky Mount.

Není jasné, kolika pracovníků se to bude týkat a kolik jich bude propuštěno. Deník Epoch Times se obrátil na společnost s žádostí o komentář.

Projednává se odstupné

„Všechna rozhodnutí týkající se pracoviště budou učiněna transparentně, se soucitem a respektem a v souladu s platnými zákony,“ uvedla společnost Pfizer pro noviny News & Observer. Farmaceutická společnost ujistila televizi „ABC11 TV“, že dotčení zaměstnanci buď dostanou odstupné, nebo budou mít možnost ucházet se o jinou práci.

Starosta Morrisvillu T. J. Cawley médiím rovněž potvrdil, že může dojít k propouštění. Několik postižených zaměstnanců společnosti Pfizer zveřejnilo v posledních dnech na svých profilech na síti LinkedIn hashtag #OpenToWork.

Starosta nicméně vyjádřil důvěru v zavírání. „Talenty budou vždy přecházet z firmy do firmy. Máme tak silnou základnu talentů, že sem firmy budou vždy přicházet.“

Žádné oficiální oznámení jsme zatím neobdrželi

Ještě předtím, než společnost oficiálně oznámila ukončení činnosti, si někteří zaměstnanci společnosti Pfizer na sociálních sítích stěžovali, že budou v rámci programu snižování nákladů brzy propuštěni. Příspěvky tvrdily, že někteří vedoucí pracovníci společnosti Pfizer uspořádali na začátku října živý přenos s tisíci zaměstnanci, aby oznámili škrty.

Společnost Pfizer poprvé oznámila svá opatření na snížení nákladů časopisu Newsweek zhruba před týdnem. Nebyly však uvedeny žádné podrobnosti.

Podle federálních předpisů musí zaměstnavatelé podat takzvané oznámení WARN 60 dní před uzavřením pracoviště, které se týká nejméně 50 pracovníků. Podle listu News & Observer, který se odvolává na internetové stránky státního ministerstva obchodu, společnost Pfizer do pondělí oznámení WARN o propouštění ještě nepodala.

Pfizer snižuje předpověď

Doktorka Mandy Cohenová, ředitelka amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC), minulý týden uvedla, že jedno z posledních posilovacích očkování obdrželo přibližně 12 milionů lidí, což představuje 3,6 % americké populace.

„Myslím, že jsme na dobré cestě. Chtěla bych jich vidět více? Samozřejmě, to je moje práce jako ředitelky CDC, chtít víc,“ řekla magazínu Politico.

Kolaps poptávky po lécích Corona výrazně zpomaluje podnikání americké farmaceutické společnosti Pfizer. Tento průmyslový gigant včera snížil svůj odhad tržeb v letošním roce na 58 až 61 miliard amerických dolarů. Dříve se očekávaly tržby ve výši 67 až 70 miliard amerických dolarů. Pokles byl podle něj způsoben výhradně léky Corona.

Společnost Pfizer rovněž zaúčtovala odpis zásob ve výši 5,5 miliardy USD v souvislosti s nižší než očekávanou poptávkou. Jen u léku Paxlovid ze skupiny Corona skupina snížila očekávání tržeb o sedm miliard amerických dolarů. U vakcíny Corona Comirnaty nyní Pfizer očekává o dvě miliardy amerických dolarů nižší prodeje.

Za poslední měsíc klesly akcie společnosti Pfizer přibližně o deset procent a v pondělí ráno se pohybovaly těsně nad 30 dolary za akcii. Akcie konkurenční společnosti Moderna, která rovněž vyrábí mRNA vakcínu COVID-19, klesly za poslední měsíc o více než 29 procent na 72 dolarů za akcii v pondělí ráno.

Zdroj: epochtimes.de