ISLAND – Na islandském poloostrově Reykjanes byl v poslední době klid. V pondělí večer kolem 22. hodiny však země pukla a od té doby chrlí nová sopka lávu v délce asi čtyř kilometrů. (Foto: X)

Zvláštností této erupce je, že se nejedná o jediný sopečný kužel, ale o puklinu podél staré řady kráterů Sundhnúka, která byla naposledy aktivní ve 13. století a z níž magma během noci chrlilo fontány vysoké až 120 metrů, jak ukazují záběry z vrtulníku.

V listopadu docházelo k otřesům každou minutu po několik dní, přičemž denně bylo zaznamenáno až 800 otřesů. Podzemní puklina se naplnila magmatem v délce 15 kilometrů a láva dočasně vystoupala až 500 metrů pod zemský povrch.

Ve městě Grindavík se roztrhaly celé ulice, byly zničeny zdi domů, město muselo být 10. listopadu evakuováno a téměř 4 000 obyvatel od té doby žije u přátel a příbuzných nebo ve třech nouzových přístřešcích.

Protože však koncem listopadu magma opět opadlo na úroveň kolem pěti kilometrů, svitla naděje, že se situace uklidní, a obyvatelé mohli v Grindavíku přes den opět pobývat.

Zdroj: sueddeutsche.de