Turisté dobrovolně riskují svůj život, jen aby navštívili azbestové město duchů. Nezastaví je ani upozornění a výstražné tabule. (Foto: Flickr)

Toto městečko duchů, které bylo postaveno na azbestovém dole, je zodpovědné za katastrofu srovnatelnou s Černobylem. Šli byste ale dobrovolně do těchto míst, navzdory možným, života ohrožujícím rizikům? Některým lidem totiž tyto nástrahy až tak nepřekáží.

Wittenoom se nachází v západní Austrálii. Proslavila ho však zejména jeho nepěkná pověst. Ve třicátých letech minulého století zde totiž začala těžba azbestu.

Během padesátých let byla tato oblast jediným dodavatelem modrého azbestu v Austrálii. A stala se tedy i domovem horníků a jejich rodin. Tehdy však ještě nebylo zřejmé, jaké důsledky s sebou nese vystavení azbestu. Byl dokonce nehořlavý, což ještě více zvyšovalo jeho atraktivitu.

Přestože se objevily první náznaky nebezpečí, důl nezavřeli. Slušně vynášel, tak jej nechali i nadále v provozu. Postupně se však rozšířilo, že lidem kvůli tomu hrozí rakovina a azbestóza, tak byla těžba v roce 1966 definitivně pozastavena.

Bývalé důlní město je v současnosti stále oficiálně klasifikováno jako kontaminované. Tisíce jeho obyvatel a návštěvníků zemřelo kvůli styku s nebezpečným azbestem. Před městem jsou umístěny značky, které upozorňují na možná rizika. Avšak ani to nezastaví zvědavých turistů při návštěvě.

V posledních letech vzrostl počet blogových příspěvků a fotek z tohoto území což naznačuje, že ho lidé navzdory možným rizikům navštěvují. Wittenoom má v současnosti tři obyvatele, kteří zde žijí přes vyrozumění o možných následcích.

Ashley White se rozhodl navštívit toto městečko. Dokonce přiznal, že se ještě předtím seznámil s nebezpečím azbestu a dokonce si i přečetl varovné tabule.

"Obtíže způsobují vlákna nacházející se ve vzduchu. Když jsem sem přišel, nefoukal žádný vítr, tak jsem měl pocit, že krátká návštěva nikomu neublíží," řekl White pro BBC.

Úřady však tvrdí, že toxické azbestová vlákna se přesto nacházejí po celém Wittenoome a přilehlém okolí. Dokonce je White přesvědčen o tom, že lidé, které toto místo opravdu zajímá, budou i nadále ignorovat všechna upozornění.

V roce 2006 toto místo ztratilo status města a Wittenoom tedy zmizel z oficiálních map a dopravních značek.

"Držte se v bezpečí a nechoďte do tohoto města," takto zní oficiální rada ze strany vlády. Návštěvníci si však přesto zjevně neuvědomují možné, život ohrožující, nebezpečí.

Zdroj:  bbc.co.uk