V syrské provincii Dar'á ozbrojenci odpálili dvě nálože na cestě hlídkování ruské vojenské policie, sdělil náčelník Centra pro smíření znepřátelených stran generálmajor Alexej Bakin.

Nikdo z ruských vojáků nebyl zraněn. Nejdříve explodovalo amatérské zařízení. Dvacet minut po výbuchu na místo dorazila jednotka syrských bezpečnostních sil. V té chvíli ozbrojenci odpálili ještě jednu amatérskou nálož.

Následkem výbuchu byli zraněni dva členové syrských bezpečnostních sil a poškozen jeden z automobilů.

Podle Bakinových slov se ozbrojenci v posledních dnech stali aktivní v souvislosti s tureckou vojenskou operací Pramen míru.

Teroristé se zaktivizovali v různých místech Sýrie v souvislosti s tureckou operací na severovýchodě země, sdělil na briefingu náčelník ruského Centra pro smíření znepřátelených stran v SAR generálmajor Alexej Bakin.

„Na pozadí provádění turecké operace Zdroj míru na severovýchodě Sýrie začaly být aktivní nezákonné útvary v jiných regionech Syrské arabské republiky,“ uvádí se ve zprávě centra.

Předtím americký ministr obrany Mark Esper navrhl turecké armádě, aby zastavila činnost na syrském území, neboť to může ohrozit americké vojáky a úspěch v boji proti Islámskému státu.

Podle slov tureckého prezidenta Washington ve své době nereagoval na výzvy Ankary, aby přestal podporovat kurdské jednotky.

Ankara bude pokračovat ve vojenské operaci v Sýrii navzdory výzvám USA, prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

„Dostáváme výhrůžky, abychom zastavili tuto operaci. Říkal jsem prezidentu USA Donaldu Trumpovi a dalším zemím: „zastavte to (vojenskou podporu kurdských útvarů ze strany USA – pozn. red.), ale vy jste to neudělali. A teď ani my neustoupíme,“ zdůraznil Erdogan.

Uvedl, že turecké „antiteroristické operace v Iráku a Sýrii nejsou namířeny proti územní celistvosti těchto zemí“. Prezident také řekl, že „Turecko nebojuje proti Kurdům, ale proti teroristickým organizacím“.

„Vyčištěním od teroristických organizací zajistíme bezpečnost našich hranic a návrat syrských uprchlíků do jejich domovů,“ řekl Erdogan.