Evropská unie by mohla do konce letošního roku přistoupit k zákazu dovozu ruského zemního plynu plynovody, pokud zavede předběžná opatření, uvedl Walter Boltz, energetický poradce rakouské vlády, v rozhovoru pro Independent Commodity Intelligence Services (ICIS). (Foto: Flickr)

Podle Boltze EU stále více uznává, že by se mohla obejít bez zbývajícího ruského plynu, který dostává plynovody, ale některé země, které stále odebírají zemní plyn plynovody, především Maďarsko, by mohly požádat o výjimky nebo nesouhlasit se zákazem EU.

Gazprom přestal zveřejňovat čísla o svých dodávkách plynu do Evropy. Ruský gigant zaznamenal pokles vývozu do Evropy od loňské ruské invaze na Ukrajinu, kdy Rusko přerušilo dodávky plynu do řady evropských zemí.

V dubnu a květnu 2022 Rusko zastavilo dodávky plynu do Polska, Bulharska a Finska, v červnu omezilo dodávky plynu přes Nord Stream do Německa a poté začátkem září přerušilo dodávky Nord Stream, několik týdnů před stále ještě záhadnou sabotáží na plynovodech Nord Stream v Baltském moři na konci září.

Rusko stále posílá část plynu plynovody do Evropy jednou tranzitní trasou přes Ukrajinu a prostřednictvím TurkStreamu.

Samotná Ukrajina by mohla mít silný důvod lobbovat u EU za zákaz dovozu ruského plynu plynovody.

„Když si uvědomíte, že Rusko vydělává na prodeji plynu 15 až 25 miliard dolarů ročně a Ukrajina na tranzitu pouze 800 milionů dolarů, dávalo by veškerý smysl, aby se Ukrajina vzdala tranzitu a zabránila Rusku v získávání těchto peněz,“ řekl Boltz ICIS.

Přesto je nepravděpodobné, že by EU souhlasila s nápadem zakázat dovoz plynu z plynovodů z Ruska, kde Moskva již přerušila dodávky plynu do Evropy, uvedli diplomaté EU minulý měsíc pro server POLITICO. Analytici a představitelé EU serveru POLITICO řekli, že neexistuje shoda, která by podporovala myšlenku zákazu obnovení dodávek ruského plynu.

Zdroj: oilprice.com