Turecký ministr energetiky a přírodních zdrojů Fatih Dönmez řekl televizní stanici CNN Türk, že objem zemního plynu, který Turecko dosud našlo v Černém moři, má hodnotu přesahující 500 miliard dolarů. (Foto: Flickr)

Obrovské nálezy plynu by stačily na zásobování všech domácností v zemi po dobu 35 let nebo na pokrytí celkové turecké spotřeby zemního plynu, včetně spotřeby v průmyslu, po dobu 15 až 20 let, dodal ministr.

Minulý týden společnost Turkish Petroleum (TPAO) na Twitteru uvedla, že instalace potrubí spojujícího energetickou základnu v Černém moři s pozemním zařízením plynového pole Sakarya byla úspěšně dokončena. Společnost uvedla, že slavnostní zahájení přepravy plynu z pole se očekává 20. dubna za přítomnosti tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Plynové pole Sakarya by mělo zpočátku produkovat přibližně 10 milionů metrů krychlových denně a během tří let dosáhnout vrcholu a v roce 2025 čerpat přibližně 40 milionů metrů krychlových denně, uvedl Dönmez pro CNN Türk.

Otevření pole by mohlo být začátkem tureckého plánu snížit závislost na dovozu zemního plynu, který v současnosti tvoří 99 % spotřeby.

Na konci loňského roku Turecko oznámilo nový objev zemního plynu v Černém moři a aktualizovalo odhady již objeveného ložiska v této pánvi, což by pro zemi mohlo být významným krokem ke snížení dovozu plynu a diverzifikaci energetických zdrojů.

Turecké zásoby zemního plynu v Černém moři se nyní zvýšily na 710 miliard metrů krychlových, uvedl Erdogan koncem prosince.

Nově vybudovaná ložiska zemního plynu budou mít velký význam pro diverzifikaci turecké energetiky. Dosud se země při zajišťování dodávek energie spoléhala převážně na dovoz. Ruská invaze na Ukrajinu tvrdě zasáhla tureckou ekonomiku a ceny energií a Ankaře výrazně zdražila dovoz energií.

Zdroj: oilprice.com