Eskalace antisemitismu a výzvy k vytvoření chalífátu v Německu: Politické strany a policejní odbory vyzývají k tvrdému postupu proti těmto islamistickým aktivitám v německých ulicích. (Foto: X)

S odkazem na demonstraci v Essenu hovoří ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Reul (CDU) o „neuvěřitelných scénách“.

Politici a policejní odboráři o víkendu vyzvali k přísnějším předpisům a dokonce k zákazům. Vyvolaly to demonstrace za účasti desítek tisíc lidí v různých městech, z nichž některé vyústily ve fyzické hrozby a slovní antisemitské eskalace.

Podle policie se v Berlíně sešlo asi 9 000 lidí. Během jednoho pochodu se účastníci zastavili před kavárnou Starbucks a agresivními výkřiky – „Hanba vám“ – vyhrožovali hostům a plivali na výlohy obchodu. Zakladatel kavárenské společnosti Starbucks je Žid.

Někteří demonstranti vylezli na Neptunovu kašnu před berlínskou červenou radnicí a vyvěsili palestinskou vlajku.

V Düsseldorfu, hlavním městě Severního Porýní-Vestfálska, se sešlo asi 17 000 lidí a v Essenu vyšlo do ulic 3 000 lidí, včetně islámských extremistů, kteří vyzývali k zavedení chalífátu, skandovali ke zničení Izraele a mávali vlajkami zakázané organizace „Hizb ut-Tahrir“. Essenská policie uvedla, že demonstrace byla pravděpodobně pouze záminkou k uspořádání „islámského náboženského shromáždění“.

Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul (CDU) v tom vidí novou kvalitu: „V pátek byli v ulicích Essenu lidé, kteří chtějí šířit radikální islamistické myšlenky a vytvořit přísně náboženskou říši. Je to poprvé, co jsme v Severním Porýní-Vestfálsku svědky takových neuvěřitelných scén,“ vysvětlil Reul v odpovědi na dotaz WELT.

Policejní, státní a ústavní ochranné orgány pracují na plné obrátky na prozkoumání a vyhodnocení dalšího obrazového a zvukového materiálu z essenské demonstrace.

„Vše, co by mohlo být relevantní z hlediska trestního práva, předáváme státnímu zastupitelství k prozkoumání. Povolali jsme také policejní experty na islámská studia. Státní bezpečnostní služba v Essenu již podala trestní oznámení na základě prvotního podezření z podněcování k nenávisti,“ zdůraznil Reul. Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska oznámil, že zemský zákon o shromažďování bude „znovu prověřen“. Kromě toho „bude požádána spolková vláda, aby zvážila zákaz dalších islamistických organizací, které jsou zde relevantní“.

Se znepokojením reagovala také první parlamentní tajemnice frakce Zelených Irene Mihalicová: „Antisemitská nenávist, násilné výtržnosti a islamistická hesla a symboly na našich ulicích a náměstích jsou naprosto nepřijatelné“. Zákazy, které byly nyní vydány proti Hamásu a Samidounu, „musí být důsledně vymáhány a stávající struktury demontovány. Důsledky musí konečně následovat i vůči dalším islamistickým organizacím, jako je Islámské centrum v Hamburku a Íránské revoluční gardy,“ řekl Mihalic. Spolková a zemská vláda musí své policejní složky dobře vybavit, aby mohly těmto výzvám čelit.

Zdroj: welt.de