Šest vedoucích pracovníků, včetně dvou velitelů a čtyř jejich podřízených, na letecké základně Minot v Severní Dakotě bylo náhle zbaveno svých funkcí „z důvodu ztráty důvěry“, napsalo v pondělí americké letectvo v tiskové zprávě. (Foto: Flickr)

Generálmajor Andrew J. Gebara, velitel 8. letecké armády, uvolnil plukovníka Gregoryho Mayera z 5. skupiny podpory misí a majora Jonathana Welche z 5. letky logistické připravenosti z vedoucích pozic na Minot AFB „z důvodu ztráty důvěry v jejich schopnost plnit svěřené úkoly“.

„Tato personální opatření byla nezbytná k udržení velmi vysokých standardů, které požadujeme od jednotek pověřených podporou jaderné mise našeho národa,“ řekl Gebara.

Rovněž čtyři podřízení velitelé přidělení na Minot AFB byli zbaveni svých povinností.

„Osmá armáda nadále zajišťuje globální bojovou sílu a provádí nepřetržité operace strategického odstrašení bezpečným, zabezpečeným a efektivním způsobem.“

„Naše mise je základem obrany našeho národa a my jsme i nadále odhodláni zajistit úspěch této mise bez selhání,“ řekl Gebara.

Minot AFB je domovem 5. bombardovacího křídla, které spadá pod 8. leteckou armádu. Křídlo létá s bombardéry Boeing B-52 Stratofortress schopnými nést jaderné zbraně. Letecká základna má také raketové křídlo, které provozuje mezikontinentální balistické rakety.

Gebara nevysvětlil, co způsobilo ztrátu důvěry mezi veliteli Minot AFB, kterým byly svěřeny národní jaderné bombardéry a ICBM.

Zdroj: 8af.af.mil