Americké námořnictvo odhalilo, že nedávno provedlo cvičnou střelbu z ostrých zbraní v okolních vodách Arabského poloostrova s použitím bezpilotního plavidla, které je vybaveno bezpilotními letouny, jež se po zasažení cíle samy zničí, a které úspěšně zlikvidovalo falešný nepřátelský cíl. (Foto: X)

Cvičení neslo název „Digital Talon“ – a provedlo ho 22. října Centrální velitelství námořních sil USA (NAVCENT). Byly do něj zapojeny bezpilotní pozemní prostředky (USV) a bezpilotní munice. Služba uvedla, že cvičení „představovalo první použití smrtící munice z USV v regionu Blízkého východu“.

Na videu zveřejněném námořnictvem je vidět, jak pracovní skupina 59 NAVCENT, první pracovní skupina námořnictva s bezpilotními prostředky a umělou inteligencí, střílí z USV bezobslužnou munici neboli „kamikadze drony“. Drony se zabudovanou municí (bojovou hlavicí) zasáhly simulovaný cíl nepřátelských sil ve vodách Arabského poloostrova.

„Zaměřujeme se na operační využití nových, špičkových bezpilotních systémů a technologií umělé inteligence,“ napsal v prohlášení viceadmirál Brad Cooper, velitel NAVCENT.

Cooper pokračoval: „Minulý měsíc jsme integrovali 12 různých bezpilotních platforem s loděmi s posádkou pro operace „týmové spolupráce mezi posádkou a bezpilotními plavidly“, abychom provedli posílené námořní bezpečnostní operace ve vodách kolem Arabského poloostrova.“

Cvičení probíhá v době, kdy námořnictvo posiluje dohled a bezpečnost kolem Hormuzského průlivu, kudy denně proplouvá nejméně 20 % světové ropy (téměř 17 milionů barelů denně) a 18 % zkapalněného zemního plynu.

Írán projevuje v regionu nepřátelství vůči obchodním a vojenským plavidlům proplouvajícím průlivem – rovněž napětí mezi Izraelem a Hamásem hrozí vyvoláním širšího konfliktu na celém Blízkém východě.

Zdroj: dvidshub.net