Poté, co se několik dní šířily zprávy, že čínský prezident Si Ťin-pching plánuje vynechat summit G20, který se tento týden koná v Indii, vyjádřil prezident Biden, že je zklamaný, že Si na summit nepřijede. (Foto: Flickr)

„Jsem zklamán, ale chystám se za ním,“ odpověděl Biden v neděli novinářům během cesty do Delaware na otázku ohledně pravděpodobné Siovy neúčasti na každoročním významném summitu mezi lídry nejvýznamnějších světových ekonomik.

Biden nespekuloval ani nenabídl žádný časový plán, kdy by se mohl se Siem v budoucnu setkat. Po zprávách o očekávané Siově neúčasti představují Bidenova slova nejvyšší potvrzení ze strany představitele země G20, že se čínský vůdce summitu nezúčastní.

Minulý pátek se čínské ministerstvo zahraničí opět ohradilo proti tomu, co podle něj vytvořilo atmosféru současného napětí a rivality. „Obvinilo USA z komplexního „zadržování“ Číny prostřednictvím celních, obchodních, technologických válek, válek o čipy a pravidla,“ poznamenal South China Morning Post.

„To, co USA dělají, není soutěžení, ale prosazování jejich myšlení studené války s nulovým součtem,“ uvedl mluvčí FM Wang Wenbin. „Čína se důrazně staví proti potlačování USA ve jménu hospodářské soutěže, které pouze tlačí obě země ke konfrontaci a rozděluje svět novou studenou válkou.“

Přesto Bidenovi představitelé vyjadřují optimistický klobouk, že se věci nebudou dále spirálovat, a to ve chvíli, kdy dochází ke kontrolám vývozu titěrných výrobků, což má dopad zejména na technologie:

Analytici tvrdí, že poté, co obě země tento týden vytvořily mechanismus, který má posoudit, jak mohou v nadcházejících měsících společně řešit citlivé obchodní a technologické omezení, Washington opakovaně vyzývá k „odstranění rizika, nikoliv k oddělení“ od čínské ekonomiky.

Americká ministryně obchodu Gina Raimondo, která si pochvalovala svou „produktivní“ cestu do Číny, jež znamenala „důležitý začátek“ při zvládání bilaterálního napětí, tento týden svým čínským protějškům znovu sdělila, že USA neusilují o oddělení a ani nemají v úmyslu brzdit čínskou ekonomiku.

Zásadní je, že Si od svého nástupu do funkce prezidenta v roce 2013 nevynechal žádný osobní summit G20. FT citovaly profesora Lingnanské univerzity v Hongkongu Zhanga Baohuie, který zdůraznil, že „nikdy předtím nevynechal žádné zasedání G20, protože je to pro Čínu zásadní příležitost, při níž se snaží utvářet globální příběh“.

„Skupina G20 nabízí Číně tuto platformu, aby mohla předčít americká poselství,“ dodal Zhang. Místo něj bude Čínu v indickém hlavním městě, kde se sejdou další hlavy států včetně amerického prezidenta Joea Bidena, zastupovat premiér Li Kche-čchiang.

Již nyní se očekává, že tato skutečnost bude pro summit, který je sužován problémy s jednotou, velkou komplikací, a vzhledem k tomu, že se Si před pouhými dvěma týdny výrazně prosadil na summitu BRICS v Jihoafrické republice, jde o hluboce symbolické odmítnutí

Zdroj: thehill.com