Čína ve středu označila výroky amerického prezidenta Joea Bidena, který označil čínského vůdce Si Ťin-pchinga za diktátora, za „mimořádně absurdní a nezodpovědné“, neboť hrozí, že nová roztržka naruší nejisté snahy o stabilizaci vztahů mezi oběma zeměmi. (Foto: Flickr)

Ke střetu slov došlo jen den poté, co ministr zahraničí Antony Blinken ukončil návštěvu Pekingu, jejímž cílem bylo prolomit ledy ve vztazích, které se dostaly na historické dno. Ačkoli obě strany považovaly tyto rozhovory za produktivní, nevedly k žádnému významnému průlomu kromě dohody o návratu k širokému programu spolupráce a hospodářské soutěže.

Biden v úterý večer na dobročinném večeru uvedl, že Si byl v rozpacích z nedávného napětí kolem podezřelého čínského špionážního balónu, který byl sestřelen letectvem nad východním pobřežím.

„To je pro diktátory velká ostuda. Když nevěděli, co se stalo,“ řekl Biden.

Mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ning v odpovědi na otázku týkající se Bidenových výroků uvedl, že komentáře na dobročinném večeru v Kalifornii „jdou zcela proti faktům, vážně porušují diplomatický protokol a vážně narušují politickou důstojnost Číny“.

„Jedná se o zjevnou politickou provokaci. Čína vyjadřuje silnou nespokojenost a odpor,“ řekl Mao na každodenním brífinku.

„Výroky USA jsou mimořádně absurdní a nezodpovědné,“ dodal Mao.

Mao zopakoval tvrzení Číny, že balón sloužil k meteorologickému výzkumu a byl omylem vyhozen z kurzu.

„Spojené státy by to měly řešit klidným a profesionálním způsobem,“ řekla. „Spojené státy však překroutily fakta a použily síly k tomu, aby incident zinscenovaly, čímž plně odhalily svou povahu šikany a hegemonie.“

Biden již dříve použil výraz diktátor spolu s válečným zločincem na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s invazí jeho země na Ukrajinu.

Zdroj: yahoo.com