Podmořské síly ruského námořnictva se v příštích třech letech budou skládat z asi 80 ponorek, s ohledem na stavbu šesti atomových ponorek projektu 636 pro Pacifické loďstvo, sdělil RIA Novosti informovaný zdroj. (Foto: Wikimedia)

Doposud mají ponorkové síly ruského námořnictva více než 70 ponorek, včetně jaderných strategických ponorek „Borej“ (projekt 955) a projektu BDRM (667), víceúčelové projekty takové jako „Jasen“ (885) a „Ščuka (971), dieselové typy „Varšavjanka" (877 a 636) a účelový typ „Sarov" (20120).

„S ohledem na konstrukci nové série šesti ponorek projektu 636 pro Pacifické loďstvo, bude ponorkovou flotilu ruského námořnictva tvořit asi 80 jednotek do roku 2023," uvedl zdroj agentuře.

Připomněl, že se nyní zvažuje také možnost zvýšení skupiny atomových strategických raketových nosičů třídy „Borej“ z osmi na deset.

Ruská ponorková flotila tvoří druhou největší vojenskou skupinu této třídy po Spojených státech a také vyvolává největší obavy vojenských stratégů na Západě.

V oblasti raketových nosičů jaderných zbraní a ponorek mají Spojené státy a Rusko v podstatě paritu. V posledních letech ale Washingtonu z nějakého důvodu tato parita, která byla rovněž garantována příslušnými mezinárodnímu smlouvami, přestala vyhovovat. 

Zdroj: pz.cz, ria.ru