Vůdce čínské komunistické strany Si Ťin-pching vyzval armádu režimu, aby prohloubila válečné a bojové plánování, protože čínsko-americké vztahy se nadále zhoršují a napětí v Tchajwanském průlivu se stupňuje. (Foto: Flickr)

Podle státního média Sin-chua Si 6. července provedl inspekci velitelství Východního divadla a setkal se se zástupci důstojníků a vojáků, když pronesl tyto připomínky. Si prohlásil, že svět vstoupil do nového období zmatků a změn a bezpečnostní situace Číny se stala nestabilnější a nejistější. Požadoval, aby armáda „prohloubila válečné a bojové plánování a zvýšila tak šance na vítězství ve skutečném boji“.

Velitelství východního divadla bylo zřízeno v únoru 2016 po vojenské reformě ČKS. Řídí především ozbrojené síly ve východní Číně (provincie Ťiang-su, Šanghaj, Če-ťiang, Fu-ťien, Ťiang-si a An-chuej). Sídlí v Nankingu v provincii Ťiang-su a odpovídá za bezpečnost východní Číny, včetně Východočínského moře, Tchajwanského průlivu a Tichého oceánu. V posledních 7 letech Východní divadlo provedlo mnoho vojenských cvičení a plaveb zaměřených na Tchaj-wan.

Zaměřeno na Tchaj-wan

Chang Yanting, bývalý zástupce velitele tchajwanského letectva a hostující profesor na univerzitě Tsinghua na Tchaj-wanu, řekl 7. července deníku The Epoch Times, že Siův důraz na vojenskou připravenost a přípravu na válku úzce souvisí se současným mezinárodním prostředím. „Zahrnuje vojenské napětí mezi Spojenými státy a pevninskou Čínou, stejně jako ekonomické války, finanční války, obchodní války, technologické války a tak dále. ČKS nyní klade důraz na ‚prohloubení války a bojové plánování‘, což si představuje Spojené státy jako svého protivníka a má v úmyslu odradit Spojené státy od intervence v Tchajwanské úžině.“

Pan Čang řekl: „On [Si Ťin-pching] chce posílit přípravy na válku a Tchajwanci to nemohou brát na lehkou váhu. Zejména Spojené státy se domnívají, že v letech 2025 až 2027 je pro Tchaj-wan nejnebezpečnější období. Myslím, že bychom to neměli brát na lehkou váhu a musíme posílit naše vojenské přípravy.“

Pan Čang však upozornil, že pokud ČKS povede válku o Tchaj-wan, bude čelit velmi složité mezinárodní situaci.

„Jakmile válka vypukne, ČKS nebude čelit pouze Tchaj-wanu. Do boje se zapojí válečné lodě z Japonska, Jižní Koreje, Filipín, Austrálie, Spojených států, a dokonce i z Evropy včetně Francie a Německa. Budou na tyto válečné lodě střílet, nebo ne? Nacházejí se tam v Tchajwanském průlivu. Jakmile ČKS zasáhne některou z nich, podle Severoatlantické smlouvy, pokud je napadena jedna země, bude to považováno za napadení všech zemí. Dokud budou mít Spojené státy napadenou válečnou loď v Tchajwanském průlivu, ostatních 30 zemí Spojené státy podpoří,“ řekl pan Čang.

Stabilizace morálky

Vojenský komentátor Jang Wej řekl 6. července deníku The Epoch Times, že nelze vyloučit náhlou návštěvu pana Si na velitelství Východního divadla, aby demonstroval svou kontrolu nad armádou ČKS. „Po Wagnerově vzpouře v Rusku se zdálo, že se vůdci ČKS zalekli. Možná mají v úmyslu ukázat, že [jejich] vojenská moc je stabilní, a ukázat vnějšímu světu, že nedojde ke vzpouře nebo převratu,“ řekl pan Yang.

Bývalý podplukovník Yao Cheng z velení čínského námořnictva řekl 6. července deníku The Epoch Times, že za boj v Tchajwanském průlivu je zodpovědné jak velení Jižního divadla, tak velení Východního divadla. „Armáda ČKS však není monolitní. Protože Si nyní čistí armádu, morálka vojáků není stabilní a chce si získat jejich srdce,“ dodal.

Pan Xi během své cesty řekl vojenským důstojníkům na velitelství Východního divadla, že by se měli „držet směru a posílit vědomí naléhavosti“, „odvážit se bojovat a být dobří v boji“ atd.

Pan Yao řekl, že vědomí naléhavosti je vědomí naléhavosti pana Xi, nikoliv vědomí naléhavosti armády. „Armáda a Si Ťin-pching nemají v otázce vedení válek jednotný názor. Nejsou ochotni vést bitvy, které nelze vyhrát,“ řekl.

Zdroj: theepochtimes.com