Je noc a vy najednou na obloze spatříte úkaz, který jste nikdy předtím neviděli. Zdá se, že z temnoty vesmíru padají tisíce padajících hvězd a křižují oblohu všemi směry. (Foto: Flickr)

Když se dál díváte vzhůru, uvědomíte si, že počet padajících meteorů je stále intenzivnější, až se vám zdá, že jich je víc, než dokážete spočítat. Díky jasnému světlu a stopám, které za sebou zanechávají, to vypadá, jako by obloha byla plná ohňostrojů.

Brzy si uvědomíte, že lidé kolem vás reagují s úctou a strachem, někteří klečí v modlitbách, jiní se schovávají ve svých domovech, zatímco další vybíhají do ulic, aby tu podívanou sledovali.

Přesně to se stalo 12. listopadu 1833, kdy byl meteorický déšť tak intenzivní, že bylo možné vidět až 100 000 meteorů křižujících oblohu každou hodinu. Mnozí si tehdy mysleli, že jde o konec světa.

Tato událost, známá jako „hvězdný déšť Leonid“, se vyskytuje každoročně v listopadu a nastává v době, kdy Země prochází oběžnou dráhou komety Tempel-Tuttle. Název meteorického roje je odvozen od souhvězdí Lva, protože meteory na noční obloze zdánlivě přicházejí z tohoto směru.

Meteorický roj Leonid v roce 1833 byl obzvláště intenzivní a velkolepý a říká se, že někteří lidé v Severní Americe se uprostřed noci probudili v domnění, že jejich domy hoří, protože meteory jasně svítily. Mnozí věřili, že jde o apokalyptickou událost, a připravovali se na nejhorší.

The End of the World
Konec světa od Adolfa Vollmyho

Meteorický roj Leonidy byl tak intenzivní, že bylo možné každou hodinu spatřit až 100 000 meteorů, které přecházely přes oblohu. Mnozí si tehdy mysleli, že jde o konec světa, a to natolik, že to inspirovalo Adolfa Vollmyho k tomuto dřevorytu s názvem „Konec světa“, který zobrazuje klečícího muže v modlitbě, zatímco v pozadí padají meteory. Tento obraz se stal symbolem všeobecného přesvědčení, že se blíží konec světa.

Zdroj: cerebrodigital.net