Šéf úřadu polského prezidenta pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch prohlásil, že ruské údery na ukrajinská města jsou příkladem „státního terorismu a ruského zločinu“. (Foto: Flickr)

Ruské údery na ukrajinská města, mimo jiné na Kyjev, Lvov a Záporoží, vyvolaly v pondělí komentáře a reakce světových lídrů: Čína vyzvala k deeskalaci a Spojené království označilo ruský útok za „nepřijatelný“.

Prezidentská kancelář polského prezidenta Andrzeje Dudy na Twitteru uvedla, že ve světle ruských úderů na ukrajinská města polská hlava státu jedná o průběhu událostí se svým ukrajinským protějškem, prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí vyzvalo k deeskalaci situace na Ukrajině poté, co několika městy včetně Kyjeva otřásly výbuchy, které byly zjevnou ruskou odvetou za výbuch na Kerčském mostě spojujícím Krymský poloostrov anektovaný Ruskem s pevninským Ruskem.

„Doufáme, že se situace brzy deeskaluje,“ uvedl mluvčí ministerstva Mao Ning na pravidelném tiskovém brífinku.

Britský ministr zahraničí James Cleverly mezitím označil ruské ostřelování civilních oblastí Ukrajiny raketami za „nepřijatelné“.

„Ruské ostřelování civilních oblastí Ukrajiny raketami je nepřijatelné,“ uvedl ministr Cleverly na Twitteru.

„Je to projev Putinovy slabosti, nikoliv síly.“

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell zase napsal, že je „hluboce šokován útoky Ruska na civilisty v #Kyjevě a dalších městech na Ukrajině“.

Itálie je „zděšena podlými“ ruskými raketovými útoky na ukrajinská města, uvedlo v pondělí italské ministerstvo zahraničí na Twitteru a zopakovalo svou „neochvějnou a pevnou podporu“ Ukrajině.

Údery na ukrajinská města jsou odvetou Ruska za jeho ztráty

Šéf Úřadu pro mezinárodní politiku polského prezidenta Jakub Kumoch řekl Polské tiskové agentuře (PAP), že ruské údery na ukrajinská města jsou příkladem „státního terorismu a ruského zločinu“.

„Pokud má někdo pochybnosti o tom, zda je to Rusko, kdo se v této válce dopouští zločinů, jistě dnes tyto pochybnosti rozptýlil,“ řekl a poukázal na to, že Rusové záměrně udeřili na civilní cíle v době dopravní špičky, aby vygenerovali co nejvíce obětí. „Vykazuje to všechny znaky zločinu.“

Na otázku, zda pondělní útoky byly ze strany Ruska záchvatem revanše za sobotní cílení na Kerčský most, pan Kumoch odpověděl, že „to znamenalo bezmoc a odvetu za debakly, které Rusko ve válce utrpělo“. Domníval se, že tato bezmocnost tlačí Rusko ke zločinným snahám.

Úředník nicméně odrazoval od toho, aby se tyto dva útoky dávaly do protikladu. „Ničení dopravní infrastruktury je válečný čin. Ukrajina má právo ničit silnice, zasahovat vojenské konvoje a přerušovat komunikační trasy. To, s čím se zde setkáváme [pondělní ruské údery], je cílení na civilisty, a proto hovoříme o válečných zločinech, a dokonce zločinech proti lidskosti. To jsou dvě naprosto odlišné věci.“

Pan Kumoch dále uvedl, že skutečnost, že Rusko obvinilo Ukrajinu z poškození Kerčského mostu, je „nedostatečným ospravedlněním pro bombardování civilních cílů… Žádné ospravedlnění není dostatečné“.

„Zoufalé“ – tak nazvalo ruské údery litevské MZV.

Útoky ruských sil na civilní obyvatelstvo a civilní infrastrukturu na Ukrajině představují hrubé porušení mezinárodního humanitárního práva týkajícího se ochrany civilního obyvatelstva v době konfliktu, napsalo MZV ve svém prohlášení. Ministerstvo dále dodalo, že skutečnost, že se Rusko uchýlilo k taktice teroru, ukazuje na „zoufalství“ režimu.

Ministerstvo požadovalo, aby Rusko okamžitě zastavilo svou agresi na Ukrajině a stáhlo své jednotky z celého ukrajinského území.

MZV rovněž vyzvalo mezinárodní společenství, aby poskytlo maximální podporu, včetně vojenské, na ochranu ukrajinského národa tváří v tvář brutalitě Ruska. Ministerstvo zdůraznilo, že společně se svými partnery bude i nadále všemi dostupnými prostředky podporovat Ukrajinu a její občany v jejich boji za svobodu a demokratickou budoucnost.

Zdroj: tvpworld.com