Ruský prezident Vladimir Putin v neděli po jednání se svými nejvyššími bezpečnostními představiteli prohlásil, že za smrtícím útokem na Krymském mostě stojí ukrajinské tajné služby. (Foto: Youtube)

Podle šéfa národního vyšetřovacího výboru Alexandra Bastrykina útok zorganizovaly ukrajinské bezpečnostní služby, kterým „pomáhali“ někteří ruští a zahraniční státní příslušníci.

„Autory, pachateli a sponzory jsou ukrajinské tajné služby,“ řekl Putin během setkání s šéfem vyšetřovacího výboru podle videa sdíleného Kremlem.

„Není pochyb o tom, že se jedná o teroristický čin zaměřený na zničení kritické ruské civilní infrastruktury,“ dodal Putin.

Šéf vyšetřovacího výboru rovněž uvedl, že Federální bezpečnostní služba (FSB) identifikovala podezřelé, kteří se na útoku podíleli.

„Tento incident se pravděpodobně úzce dotkne prezidenta Putina; došlo k němu několik hodin po jeho 70. narozeninách, most osobně sponzoroval a otevřel a dodavatelem jeho stavby byl jeho přítel z dětství,“ uvedlo britské ministerstvo obrany v denní aktualizaci na Twitteru.

Pozoruhodné je, že most je již částečně v provozu:

„Výbuch trvale nenaruší kritické ruské linky na Krym, ale pravděpodobně zvýší tření v ruské logistice,“ uvedli analytici amerického think tanku Institute for the Study of War.

Kyjev za kerčský incident oficiálně nepřevzal odpovědnost, ačkoli výbuch během několika hodin připomněl novou poštovní známkou a Zelenského pobočník Michail Podoljak na Twitteru napsal, že výbuch je „začátek“.

„Krym, most, začátek. Vše nezákonné musí být zničeno, vše ukradené musí být vráceno Ukrajině, vše okupované Ruskem musí být vyhnáno,“ napsal v angličtině.

Zdroj: zerohedge.com