Slovenský historik, politik a mediální analytik Eduard Chmelár na Facebooku reaguje na vystoupení místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Tomia Okamury, který měl slovenskému politikovi ukrást komentář o situaci v Bělorusku. (Foto: Facebook)

Mediální analytik Eduard Chmelár již dříve zveřejnil komentář o situaci v Bělorusku, na kterou reagoval například i český bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. Dnes však politik přišel se zjištěním, že jeho komentář převzal český místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura z SPD, který ho podle slovenského politika vydával za vlastní.

„V noci jsem měl úplnou náhodou puštěný na ČT24 záznam z jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 19. srpna. Nevěnoval jsem mu velkou pozornost, ale co jsem slyšel, mi bylo nějaké povědomé… Nevěřil jsem vlastním očím a uším. Místopředseda českého parlamentu Tomio Okamura čte celý můj komentář O co jde v Bělorusku z časopisu Argument jako SVŮJ VLASTNÍ PARLAMENTNÍ PROJEV bez jakékoliv zmínky, že nejde o jeho text. Zpočátku se do toho snažil dát nějaké vlastní vsuvky, ale nakonec to byl slovo od slova trochu kostrbatý český překlad mé analýzy. To jsou metody, při kterých i Danko s Kollárem a Matovičem dohromady blednou závistí…“ píše Chmelár na Facebooku.

Slovenský politik nadále pokračuje, že myšlenky se sice ve společnosti mají šířit, ale nikoliv touto cestou.

„Nejsem ješitný, ani úzkostlivý na své texty, stává se mi poměrně často, že někdo použije nějakou moji myšlenku, vyznávám zásadu, že v informační společnosti se mají myšlenky šířit, nikoliv vlastnit, ale toto je trochu moc,“ píše Chmelár, kterého také potěšilo, když se bývalý český ministr zahraničních věcí a předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan vyjádřil o jeho analýze, že s ním absolutně souhlasí a že doufá, že si ji „přečtou i čeští politici a komentátoři, kteří tamější situaci prezentují velmi černobíle a bez bližšího porozumění“. „Ale takto to asi nemyslel…“ dodává Chmelár.

Slovenský analytik však na závěr píše, že celou věc bere s nadhledem a vtipkuje o tom, že jen málokterý slovenský analytik si může říct, že jeho text četli v parlamentu jiného státu.

„Předpokládám, že pan místopředseda má vlastní placené poradce, kteří mu píší projevy a dělají analýzy. Tak teď nevím, jestli si místo nich mám požádat o honorář. V každém případě stačila úplná maličkost – uvést jméno autora, kterým se inspiroval. Ale berme to s nadhledem, vždyť který slovenský analytik si může říct, že jeho text četli v parlamentu jiného státu?“ napsal na závěr Chmelár.