Archeologové z Polytechnické univerzity v Turíně skenovali hrob Tutanchamona, známý díky legendě „faraonova prokletí“ a popřeli existenci skryté místnosti, která se měla ukrývat za stěnou hlavní místnosti. Podle představitelů Ministerstva starožitností Egypta se nové výzkumy provádět nebudou. Uvádí se to v publikaci Science Alert

V roce 2015 připustil britský egyptolog Nicholas Reeves, že se v hrobě mohou nacházet zazděné dveře, které by mohly vést do vedlejší místnosti. Výsledky radarového skenování provedené japonskými specialisty v roce 2016 nejprve potvrdily tuto hypotézu. Předpokládalo se, že ve skryté místnosti byly pozůstatky Nefertiti, nevlastní matky Tutanchamona.

Podle Reevese byla hrobka původně určena pro Nefertiti, ale protože její nevlastní syn nečekaně zemřel ve věku 19 let, byl v ní pohřben právě mladý faraon a tělo královny bylo následně umístěno do samostatné místnosti. Aby se potvrdily slova egyptologa, bylo nutné zničit zeď, která představuje archeologickou a kulturní hodnotu. Proto vědci provedli řadu skenování, aby se přesvědčili o tom, zda měli pravdu.

Přesto skupina archeologů pod vedením Francesca Porcelliho však nenalezla prázdné místo za zdmi hrobu. Hledali praskliny a dutiny, které by svědčily o existenci dveří a odrážející rádiové vlny povrchu, které by mohly být stěnami skryté místnosti. Výsledky skenování, jak uvedlo Ministerstvo starožitností Egypta, jsou spolehlivé a vyvracejí hypotézu Reevese. Další výzkumy se v hrobce pravděpodobně provádět už nebudou.

Hrobka Tutanchamona byla objevena v roce 1922. Byl v něm nalezen sarkofág s mumifikovaným tělem faraóna a také velké množství ozdob. Dlouho se věřilo, že jeho hrob byl „prokletý", protože tisk té doby aktivně šířil pověst, že vědci, kteří otevřeli hrobku, za záhadných okolností zemřeli. Nicméně všechny „skutečnosti", které údajně poukazují na prokletí, byly upraveny pro novinovou senzaci a většina těch, kteří se zúčastnili vykopávek, se dožili stáří.

Zdroj:  sciencealert.com