Hlavní příčinou havárie ponorky pro výzkum hlubokých vod v Barentsově moři byl požár v akumulátorovém prostoru, řekl ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu na setkání s prezidentem Vladimirem Putinem. (Foto: Kremlin)

Pak se oheň rozšířil do dalších prostor, ale to nepoškodilo jaderné zařízení, dodal. Dříve nebylo oficiálně oznámeno, že ponorka je vybavena reaktorem.

„Jaderná elektrárna na tomto zařízení je zcela izolovaná. Kromě toho posádka provedla všechna nezbytná opatření k ochraně elektrárny, která je zcela v provozuschopném stavu,“ cituje portál Kremlu slova ministra obrany.

Šojgu také vyjádřil naději, že přístroj bude obnoven v co nejkratším čase.

Požár na průzkumné hlubokovodní ponorce vypukl 1. července. Zahynulo 14 lidí, ostatní se podařilo zachránit.

Podrobnosti o události nejsou zveřejněny, protože tyto informace patří do kategorie státních tajemství. Je známo pouze to, že námořníci zkoumali hydrosféru.

Jak bylo uvedeno na ministerstvu obrany, námořníci  cenou vlastních životů  zlikvidovali ohnisko požáru. Všichni mrtví důstojníci budou navrženi na  státní vyznamenání, rodinám bude poskytnuta potřebná pomoc.

Na setkání s prezidentem Putinem ministr Šojgu  řekl, že s rodinami a přáteli obětí tragédie pracuje speciální tým.

„Rodinám, které mají nezletilé děti, bude poskytnuto až do plnoletosti dětí stejné množství peněžních příspěvků, které jejich otcové dostávali během svého života,” uvedl ministr.