Konkurenční venezuelská vláda opozičního vůdce Juana Guaidóa v pátek uvedla, že po posledním rozsudku britského soudu je o krok blíže k převzetí kontroly nad zlatými rezervami země bohaté na ropu. (Foto: Flickr)

Soudkyně Vrchního soudu Sara Cockerillová rozhodla v neprospěch režimu prezidenta Nicoláse Madura v technickém rozhodnutí týkajícím se jmenování Guaidóa do Banco Central de Venezuela (BCV).

Konstatovala, že rozhodnutí venezuelského nejvyššího soudu, která jmenování zablokovala, nelze podle anglického práva uznat.

Jedním z faktorů, které Cockerillová uvedla, byly „jasné důkazy“, že Nejvyšší soudní tribunál byl obsazen soudci podporujícími Madura.

„Jedná se o nešťastné rozhodnutí, které se nakonec opírá o úzkou právní otázku týkající se uznávání zahraničních rozsudků,“ uvedl Sarosh Zaiwalla z advokátní kanceláře Zaiwalla and Co, která zastupuje Madura podporující BCV.

„BCV zvažuje odvolání,“ dodal.

Guaido však ve svém prohlášení vyjádřil vděčnost za „čestný a transparentní soudní proces“ ve Velké Británii a dal jej do kontrastu s Madurovou vládou, která se zaměřuje na „moc a peníze“.

„Toto rozhodnutí představuje další krok v procesu ochrany mezinárodních zlatých rezerv Venezuely a jejich zachování pro venezuelský lid a jeho budoucnost,“ uvedl.

O konečném směřování případu ještě není rozhodnuto poté, co Nejvyšší soud Spojeného království loni rozhodl, že spor by měl znovu projednat nižší obchodní soud v Londýně.

Cockerillovo rozhodnutí stanovilo hodnotu 31 tun venezuelského zlata uloženého u Bank of England na přibližně 1,95 miliardy dolarů. Maduro chce zlato získat zpět.

Přístup k němu mu však byl dosud odepřen, neboť Británie v souladu s dalšími zeměmi včetně Spojených států uznává Guaidóa za prozatímního prezidenta.

Britští soudci již rozhodli, že jsou povinni řídit se rozhodnutím britské vlády o tom, kterou vládu uznat, ale ponechali otevřený právní bod, o kterém se rozhodlo v pátek.

Ještě letos se očekávají další slyšení, než bude možné rozhodnout o celém případu.

Spojené státy a Venezuela přerušily diplomatické styky v roce 2019 poté, co byl Maduro rok předtím znovu zvolen do druhého funkčního období v hlasování bojkotovaném opozicí.

Jako nejistý náznak možného oteplení vztahů však Washington v březnu, jen několik dní po ruské invazi na Ukrajinu, vyslal do energeticky bohaté Venezuely delegaci na vysoké úrovni.

Zdroj: france24.com