Útoky na vojenská stanoviště USA v Iráku a Sýrii pokračovaly i o víkendu. Zpravodajství Al-Mayadeen a další regionální média informovala, že v sobotu a v neděli došlo k několika útokům ze strany Íránem podporovaných milicí. (Foto: Flickr)

O čerstvých útocích informovala také ruská média, která označila nedávné nálety Pentagonu na Sýrii za „neúspěšnou snahu odradit milice“.

V prohlášení koalice šíitských polovojenských skupin se uvádí: „Mudžahedíni Islámského odporu v Iráku zaútočili na americkou okupační základnu v syrském Al-Tanfu dvěma bezpilotními letouny, které přímo zasáhly jejich cíle.“ Útok provedli z místa těsně za iráckou hranicí v Sýrii.

Samostatně se uvádí, že základna al-Šaddádí ve východní Sýrii byla rovněž zasažena dvěma bezpilotními letouny a základna al-Omar a ropné pole byly zasaženy. Ta byla údajně napadena pouhé hodiny po amerických náletech.

Al-Mayadeen se prý předtím odvolával na prohlášení iráckých brigád Hizballáhu, v němž se uvádí, že skupina je ochotna vést „opotřebovací válku proti nepříteli, která se protáhne na několik let“.

V pátek v ranních hodinách USA vyslaly stíhací letouny, aby zaútočily na několik míst polovojenských jednotek napojených na Írán v Sýrii. Agentura Associated Press shrnula tuto akci na základě oficiálních prohlášení USA následovně:

Brigádní generál letectva Pat Ryder v pátek uvedl, že údery stíhacích letounů F-16 a F-15 poblíž Búkamálu byly zaměřeny na skladiště zbraní a munice, které používaly IRGC a přidružené skupiny. „Obě zařízení byla zničena,“ uvedl. „V současné době odhadujeme, že při úderech nedošlo k žádným obětem.“

„Tyto přesné údery sebeobrany jsou reakcí na sérii probíhajících a většinou neúspěšných útoků na americký personál v Iráku a Sýrii ze strany Íránem podporovaných militantních skupin,“ uvedl následně americký ministr obrany Lloyd Austin.

„Írán chce skrýt své ruce a popřít svou roli v těchto útocích proti našim silám. To jim nedovolíme. Pokud budou útoky íránských zmocněnců proti americkým silám pokračovat, nebudeme váhat přijmout další nezbytná opatření na ochranu našeho lidu,“ dodal.

Ale vzhledem k tomu, že útoky raketami a drony pokračovaly i o víkendu, je jasné, že tyto americké údery neměly kýžený odstrašující účinek.

V souvislosti s pokračujícím pozemním útokem Izraele na Gazu se zvýšily souboje amerických špionážních letadel podél východního Středomoří, včetně zesílené činnosti dronů.

Zdroj: almayadeen.net