Rusko se staví proti rozhodnutí Spojeného království vyslat na Ukrajinu rakety dlouhého doletu Storm Shadow. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. (Foto: Youtube)

„Naše reakce je velmi negativní. Toto rozhodnutí si vyžádá adekvátní reakci našich vojáků, kteří samozřejmě z vojenského hlediska přijmou příslušná rozhodnutí.“

Prozradit, že Velká Británie dodala Ukrajině řízené střely Storm Shadow s doletem asi 250 kilometrů s ohledem na jarní ofenzívu ukrajinských sil na územích okupovaných Ruskem, měla televizní stanice „CNN“ s odvoláním na „několik vysokých západních představitelů“.

Storm Shadows jsou pokročilé křižující střely s charakteristikami stealth vyvinuté Francií a Velkou Británií, s doletem o něco nižším než divadelní střely Atacm, od jejichž dodávek na Ukrajinu Spojené státy zatím upustily, aby odvrátily riziko další eskalace konfliktu.

Zbraně jako rakety Storm Shadow by Ukrajině umožnily zasáhnout ruská logistická a velitelská centra na Krymu, ale také cíle uvnitř ruského území: tento scénář považuje Washington za riskantní, což potvrdil nedávný útok výbušnými drony na Kreml, který Moskva přičítá Ukrajině.

Podle nejmenovaného amerického vojenského představitele představuje Storm Shadow pro ukrajinskou armádu „bod obratu z hlediska doletu“, přestože ta v současné době trpí nedostatkem stíhacích letounů schopných rakety odpalovat.

Zdroj: telegraph.co.uk