Týdeník Der Spiegel uvádí, že pracovníci německého generálního konzulátu v iráckém Irbílu „vybudovali na neštěstí“ uprchlíků celý zkorumpovaný systém. Vystavovali totiž uprchlíkům falešná německá víza, jejichž cena mnohdy překračovala i hodnotu 13 tisíc eur.

Německý zdroj na základě vlastního vyšetření zjistil, že zaměstnanci německého generálního konzulátu v iráckém Irbílu postavili na utrpení uprchlíků celý systém a vyřizovali víza za bakšiš.

Týdeník dále uvádí, že během několika posledních měsíců jim šlo vše jako po másle. Ceny za falešná německá víza se navíc pohybovaly od tří do třinácti tisíc eur.

Na základě rozhovoru novinářů z Der Spiegel s uprchlíky, kteří se do Německa dostali tímto způsobem, a také dle interních dokumentů německých úřadů, vyšlo najevo, že v Iráku a Německu působila síť profesionálních pašeráků, údajně zkorumpovaných zaměstnanců konzulátu, a jejich německých asistentů.

Co se týče vydávání víz, zejména pak na Blízkém východě a ve východní Evropě, se německé velvyslanectví a konzuláty pravidelně ocitají v centru korupčních skandálů a vyšetřování o pašování lidí, píše deník.

„Ve většině případů jsou místní zaměstnanci diplomatických misí, kteří vydělávají méně než jejich němečtí kolegové, jen malou skupinkou," zdůrazňuje Der Spiegel.

Zdroj:  spiegel.de