Zatímco několik robotických společností, včetně Boston Dynamics, se zavazuje, že nebude své roboty vyzbrojovat, a požádalo ostatní firmy v oboru, aby učinily totéž, čínským firmám to může být jedno a vytvořily ten nejabsurdnější dron, který nese robotického válečného psa vybaveného kulometem. (Foto: Twitter)

Začněme otevřeným dopisem, který získal Axios a který napsaly společnosti Boston Dynamics, Agility Robotics, ANYbotics, Clearpath Robotics, Open Robotics a Unitree Robotics. Zde je důležitá část dopisu:

„Jsme přesvědčeni, že přidání zbraní robotům, kteří jsou dálkově nebo autonomně ovládaní, široce dostupní veřejnosti a schopni se pohybovat na dříve nepřístupných místech, kde žijí a pracují lidé, vyvolává nová rizika poškození a vážné etické problémy.“

Generální ředitel společnosti Boston Dynamics Robert Playter sdělil v e-mailu společnosti Axios, že je „znepokojen nedávným nárůstem provizorních snah jednotlivců, kteří se pokoušejí vyzbrojit komerčně dostupné roboty“.

Dodal: „Aby byla tato technologie široce přijata v celé společnosti, musí veřejnost vědět, že jí může důvěřovat. A to znamená, že potřebujeme politiku, která zakáže špatným aktérům její zneužití.“

Ale je tu problém, protivníci Ameriky (čtěte: „Dystopičtí robotičtí psi nyní sportují se zbraněmi a ruskými znaky“) se o výzvu v otevřeném dopise nezajímají, protože vyzbrojují roboty před tím, co by mohlo být velkým konfliktem mezi světovými mocnostmi, pokud by se projevilo na Ukrajině.

Záběry čínského dronu nesoucího „robo-psa“ vybaveného výkonným kulometem jsou jako z videohry Call of Duty: Modern Warfare. Na internetovém videu je vidět, jak dron letí s bojovým psem na střechu budovy. Robot pak manévruje po budově a s kulometem připevněným na zádech hledá falešného nepřítele.

Pokud nepřátelé Ameriky vyzbrojují drony pro moderní bojiště, možná by totéž měly dělat americké robotické firmy spolupracující s Pentagonem/DARPA. Rozšíření dronů na moderním bojišti na Ukrajině poskytuje náznak budoucnosti vedení války prostřednictvím automatizace. A právě ty budou válečnými nástroji v příštím velkém konfliktu (ať už to bude kdykoli).

Jediný velký problém vidíme v tom, pokud budou tito váleční psi přeneseni k orgánům činným v trestním řízení a použiti proti Američanům. Doufejme, že tito váleční roboti zůstanou na bojišti.

Zdroj: axios.com