Americké speciální jednotky jsou na Ukrajině v rámci rozsáhlé tajné operace, do níž jsou zapojeni i pracovníci CIA, informoval ve středu server The Intercept s odvoláním na nejmenované americké zpravodajské a vojenské představitele. (Foto: Flickr)

Zpráva uvádí, že USA stáhly své jednotky CIA a speciálních operací z Ukrajiny krátce před ruskou invazí, ačkoli jeden americký představitel uvedl, že CIA „nikdy zcela neodešla“.

CIA původně předpovídala, že Kyjev rychle padne do rukou Ruska, ale poté, co bylo jasné, že se tak nestane, Bidenova administrativa poslala své tajné prostředky zpět na Ukrajinu.

Zpráva uvádí, že americké tajné operace uvnitř Ukrajiny „jsou nyní mnohem rozsáhlejší než na počátku války, kdy se američtí zpravodajští činitelé obávali, že Rusko převálcuje ukrajinskou armádu“.

Několik současných i bývalých zpravodajských pracovníků uvedlo, že „na Ukrajině je mnohem větší přítomnost personálu a prostředků CIA i amerických speciálních operací, než tomu bylo v době únorové ruské invaze“.

Již v červnu deník The New York Times uvedl, že na Ukrajině je přítomna CIA, ale o amerických jednotkách speciálních operací se nezmínil. Zpráva Timesů však uváděla, že na Ukrajině působí jednotky speciálních operací několika spojenců USA, včetně Británie, Francie, Kanady a Litvy.

Zpráva Interceptu uvedla, že tajné operace uvnitř Ukrajiny jsou prováděny na základě tajného prezidentského zjištění, které naznačuje, že prezident Biden v tichosti informoval Kongres o „rozsáhlém programu tajných operací uvnitř země“.

Zpráva uvádí, že nález, který prezident Biden používá, je pozměněnou verzí nálezu, který byl původně vydán za Obamovy vlády:

„Jeden z bývalých důstojníků speciálních sil uvedl, že Biden pozměnil již existující nález, původně schválený za Obamovy administrativy, který byl určen k potírání zlovolných zahraničních vlivových aktivit. Bývalý důstojník CIA sdělil serveru The Intercept, že Bidenovo použití již existujícího nálezu zklamalo některé zpravodajské důstojníky, kteří se domnívají, že zapojení USA do konfliktu na Ukrajině se natolik liší od ducha nálezu, že by si zasloužilo nález nový.“

Není jasné, co americký personál uvnitř Ukrajiny dělá a kde přesně působí, ale jeho přítomnost představuje riziko provokace Ruska. Tajné operace jsou v rozporu se slibem prezidenta Bidena neposílat vojáky na Ukrajinu, který před ruskou invazí prohlásil, že by to mohlo vyvolat „světovou válku“.

Zdroj: antiwar.com