Společnost Boston Dynamics dosud odmítala, aby její roboti byli používáni jako zbraně. (Foto: Ghost Robotics / Sword international)

Mezitím výrobce zbraní „Sword“ nyní vyvinul podobného robotického psa s připojenou odstřelovací puškou.

Nový válečný stroj byl předveden na americké vojenské výstavě AUSA ve Washingtonu.

Ozbrojený robot je schopen přesně střílet na vzdálenost až 1200 metrů. Systém nazvaný SPUR (Special Purpose Unmanned Rifle) je ovládán na dálku.

Díky svým senzorům může být SPUR používán ve dne i v noci. Podle společnosti Sword vybavení zahrnuje termovizní kameru, 30násobný optický zoom a speciální keramický povlak, který má nabízet možnosti maskování a ochranu proti moderním systémům nočního vidění.

Čtyřnohá robotická platforma pochází od výrobce Ghost Robotics, který podle vlastního vyjádření již při testech spolupracoval s různými dalšími partnery, jako je například Rheinmetall.

Podle zprávy War Zone se pravděpodobně jednalo o první prezentaci ozbrojeného modelu robotů Ghost. Dosud roboty testovalo například americké letectvo, a to ke střežení objektů.

Výrobce své roboty inzeruje jako robustní, terénní a všestranné. V budoucnu chce rozšířit modelovou řadu o roboty určené speciálně pro určitá prostředí. Kromě toho se pro potřeby armády plánuje modelová řada nazvaná Wraith.

Z hlediska tvaru stroje od Ghost Robotics samozřejmě nezaměnitelně připomínají robotický spot od Boston Dynamics.

Spot může být také vybaven uchopovacím ramenem, takže by přicházela v úvahu i ozbrojená verze. Všeobecné podmínky formulované společností Boston Dynamics zakazují jakékoli použití robota Spot jako zbraně (prozatím).