Joe Biden a nejvyšší představitelé Bílého domu hovořili o tom, že „politické dny Benjamina Netanjahua jsou sečteny“. (Foto: Flickr)

Zvažují jeho možné nástupce, protože popularita izraelského premiéra po úspěšném útoku Hamásu na Izrael minulý měsíc stále klesá, uvedl 2. listopadu server Politico.

Podle dvou vysokých představitelů Bílého domu se téma očekávaného Netanjahuova pádu od moci objevilo na nedávných schůzkách, včetně Bidenovy poslední cesty do Izraele, kde se s Netanjahuem setkal po překvapivém útoku Hamásu 7. října.

Biden dokonce Netanjahuovi navrhl, aby se zamyslel nad tím, jaké ponaučení by mohl předat svému případnému nástupci, dodali oba představitelé administrativy.

Samostatně jeden současný americký představitel a jeden bývalý americký představitel potvrdili, že Bidenova administrativa věří, že Netanjahu nezůstane v úřadu dlouho. Současný úředník se domnívá, že Netanjahuovo působení ve funkci premiéra může trvat jen několik měsíců, a to kvůli hněvu izraelské veřejnosti, který je důsledkem překvapivého útoku Hamásu ze 7. října a selhání zpravodajských služeb, které ho zřejmě umožnilo.

Při útoku Hamásu zahynulo přibližně 1 400 Izraelců, včetně vojáků a civilistů. Někteří z nich byli zabiti bojovníky Hamásu, zatímco jiní byli zabiti v křížové palbě, když Izrael použil drtivou sílu k likvidaci bojovníků Hamásu, kteří zajali mnoho Izraelců.

Hamásu se podařilo odvézt více než 200 zajatých Izraelců zpět do Gazy a izraelská veřejnost a dokonce i samotní zajatci ostře kritizovali Netanjahua a jeho pravicovou osadnickou vládu, kteří upřednostnili útoky proti Hamásu a zabíjení palestinských civilistů v Gaze před bezpečným návratem zajatců.

Mnozí Izraelci se dále domnívají, že vláda úmyslně umožnila útok Hamásu, a odvolávají se na pomalou reakci armády a policie, když bojovníci Hamásu pronikli hluboko na izraelské území a zaměřili se na vojenské základny i osady v obklíčení Gazy.

Netanjahu slíbil, že selhání zpravodajských služeb vyšetří, ale odmítá tak učinit, dokud válka neskončí, což může trvat měsíce nebo dokonce roky.

„V izraelské společnosti bude muset dojít k zúčtování s tím, co se stalo,“ řekl úředník, který stejně jako ostatní dostal anonymitu, aby mohl podrobně popsat soukromé rozhovory.

„V konečném důsledku se odpovědnost zastaví na stole premiéra.“

Bidenova cesta do Tel Avivu minulý měsíc byla do značné míry cestou podpory, ale současný americký úředník uvedl, že Netanjahuovo chabé udržení moci je při interních jednáních Bidenovy administrativy o západní Asii vždy „v pozadí“. A Bidenovi asistenti již do válečného úsilí zapojují řadu dalších izraelských politiků, a to jak vládních, tak opozičních.

Podle dvou vysokých představitelů administrativy i současného a bývalého amerického úředníka „tyto rozhovory také umožnily zjistit, jak uvažují různí Izraelci, kteří by se mohli ujmout vedení země,“ napsal Politico.

To naznačuje, že USA možná chtějí vybrat Netanjahuova nástupce, stejně jako to udělaly na Ukrajině po puči proti tehdejšímu prezidentovi Viktoru Janukovyčovi v roce 2014.

Američtí představitelé si všímají klesajícího Netanjahuova ratingu a předpovídají, že jakékoli nadcházející izraelské nebo americké hodnocení selhání zpravodajských služeb bude pro premiéra pravděpodobně ještě více zatracující.

Představitelé Bidenovy administrativy nabídli veřejná prohlášení o solidaritě s izraelskou vládou, a to navzdory odsouzení ze strany skupin na ochranu lidských práv, podle nichž Izrael „v masovém měřítku“ útočí na palestinské civilisty. Přesto se však zabývají tím, kdo může být Netanjahuovým nástupcem a jak bude vypadat „den poté“ v Gaze, pokud bude Hamás poražen.

Izraelská vláda připravila plány na etnické vyčištění a anexi Gazy, což donutí 2,3 milionu obyvatel pásma uprchnout do Egypta jako uprchlíci a nikdy se nevrátit. Bílý dům zahrnul financování přesídlení obyvatel Gazy na egyptský Sinaj do své nedávné žádosti o dodatečné financování předložené Kongresu, což naznačuje souhlas s takovou snahou.

Představitelé Bílého domu zároveň nadhodili možnost dosadit v Gaze k moci Palestinskou samosprávu vedenou Mahmúdem Abbásem nebo možnost vyslat na toto území mnohonárodní síly, i když ne nutně s americkými vojáky.

Netanjahu a Biden byli v rozporu již před válkou. Netanjahu byl silným stoupencem bývalého prezidenta Donalda Trumpa a nezdálo se, že by ho Biden ve volbách v roce 2020 porazil. Biden se od Netanjahua distancoval také poté, co se premiér po znovuzískání moci ve volbách v prosinci loňského roku pokusil o revizi izraelského soudnictví. Netanjahu také kritizoval snahy USA o vyjednávání s Íránem a laxní úsilí Bidenova Bílého domu o prosazení sankcí na vývoz íránské ropy. Důvodem je pravděpodobně vliv Číny, která je největším odběratelem íránské ropy, na Bidena prostřednictvím obchodních vztahů s jeho synem Hunterem.

Zdroj: thecradle.co