Gatesova nadace vynakládá 40 milionů dolarů v afrických a dalších ekonomicky zaostalých zemích na výrobu nových mRNA vakcín v rámci prevence nemocí, jako je tuberkulóza a malárie. (Foto: Flickr)

V pondělí oznámila Nadace Billa a Melindy Gatesových financování ve výši 40 milionů dolarů na „zlepšení přístupu k výzkumu mRNA a technologii výroby vakcín, které podpoří schopnost zemí s nízkými a středními příjmy (LMIC) vyvíjet vysoce kvalitní, život zachraňující vakcíny ve velkém měřítku,“ uvádí se v tiskové zprávě z 9. října. 40 milionů dolarů bude vynaloženo na zlepšení přístupu k levné platformě pro výzkum a výrobu mRNA vyvinuté belgickou společností Quantoom Biosciences.

Zatímco 20 milionů dolarů dostane společnost Quantoom, dva výzkumné ústavy v Africe – v Senegalu a Jihoafrické republice – dostanou každý 5 milionů dolarů. Zbývajících 10 milionů dolarů dostanou výrobci vakcín ze zemí s nízkými a středními příjmy.

Platforma společnosti Quantoom může vést k více než 50% poklesu nákladů na vývoj mRNA vakcín ve srovnání s tradiční technologií mRNA, uvádí se v tiskové zprávě.

Nadace tvrdí, že mRNA vakcíny mají ve srovnání s tradičními vakcínami „jednodušší výzkumné a výrobní procesy“. Rozšíření této technologie do zemí, jako je Jižní Afrika a Senegal, tak může vést k vývoji levných mRNA vakcín proti nemocem, jako je malárie a tuberkulóza.

Finanční prostředky ve výši 40 milionů dolarů doplňují předchozí investici nadace v hodnotě 55 milionů dolarů do technologie výroby mRNA.

„Předání inovativní technologie mRNA do rukou výzkumných pracovníků a výrobců v Africe a na celém světě pomůže zajistit, aby z vakcín nové generace mělo prospěch více lidí,“ řekl Dr. Muhammad Ali Pate, nigerijský koordinující ministr zdravotnictví a sociálního zabezpečení a celosvětový odborník na vakcíny.

„Tato spolupráce je povzbudivým krokem, který zvýší přístup k důležitým zdravotnickým technologiím a pomůže africkým zemím vyvinout vakcíny, které budou odpovídat potřebám jejich obyvatel.“

Nová investice Gatesovy nadace přichází v době, kdy technologie mRNA vyvolala četné obavy o bezpečnost. Kardiolog Dr. Peter McCullough minulý měsíc během výpovědi v Evropském parlamentu uvedl, že vše, co se o mRNA vakcínách dozvěděl, bylo „děsivé“.

Řekl, že „neexistuje jediná studie, která by prokázala, že se messengerová RNA po injekčním podání v lidském těle rozkládá“. „Neexistuje jediná studie, která by prokázala, že se z těla dostává ven.“ Vzhledem k tomu, že vakcíny jsou „vyrobeny synteticky, nemohou se odbourávat“.

Pro vakcínu COVID-19 byla sekvence mRNA zkopírována z proteinu hrotu viru, který byl považován přinejmenším za jeden z aspektů viru SARS-CoV-2, kvůli němuž je pro organismus tak škodlivý.

„Protein spike – smrtící protein z vakcíny [COVID-19], který byl nalezen v lidském těle po očkování – máme v oběhu nejméně šest měsíců, ne-li déle. A pokud si lidé vezmou injekci za dalších šest měsíců, je zde další instalace v podobě dalšího cirkulujícího potenciálně smrtícího proteinu,“ řekl Dr. McCullough o mRNA vakcíny COVID-19.

Vědec Drew Weissman, který v roce 2023 získal Nobelovu cenu za medicínu za svou roli při vývoji technologie mRNA, ve své práci z roku 2018 upozornil, že klinické zkoušky vakcín mRNA nejenže přinesly „skromnější [výsledky] u lidí, než se očekávalo na základě zvířecích modelů“, ale že „vedlejší účinky nebyly triviální“.

Zroj: theepochtimes.com