V roce 2003 se americký politik Joe Biden pokusil uzavřít dohodu s Ruskem a nabízel 12 miliard dolarů na výnosech z ropy výměnou za podporu americké vojenské operace proti Iráku, píše The Washington Free Beacon. (Foto: Wikimedia)

Biden, který byl tehdy členem Výboru pro zahraniční vztahy Senátu USA, kritizoval George W. Bushe za jeho neschopnost sjednotit státy světa po útocích z 11. září 2001. Sám Biden chtěl, mimo jiné, přilákat Rusko: Podle něj se setkal s Vladimirem Putinem a nabídl mu možnost, kdy by Spojené státy převedly do Ruska prvních 12 miliard dolarů z příjmů z prodeje zabavené irácké ropy. Podle amerického politika Putin zpočátku odmítl, ale pak souhlasil s projednáním podrobností.

Podle přepisu události z Kennedyho knihovny řekl Biden, že se obrátil na Putina a zeptal se ho na následující otázku: „Co kdyby vlastně prezident Bush souhlasil s tím, že první výtěžek z irácké ropy by splatil zhruba 12 miliard dolarů dluhů, které Rusové potřebovali zaplatit? “

Biden říká, že Putinova odpověď byla zpočátku odmítavá, ale nakonec se dostali k podrobnostem.

„Putin na to řekl: „Ó, tak to není základ mé politiky, ale pojďme o tom mluvit, " řekl Biden. „pak jsme šli do nějakého detailu."

Biden říká, že vyzval Bílý dům, aby předal  informace o rozhovoru  s Putinem, ale k jeho zděšení žádné detaily prezident nedostal.

„Zvedl jsem telefon a zavolal Bushovu administrativu,“ vysvětlil Biden, „prezident byl na cestě do Crawfordu. Řekl jsem: „Tohle je trochu kreativní diplomacie. Můžu vám to říct," a podrobně jsem předal Putinovy odpovědi na naše dotazy. Později jsem se dozvěděl, ani jediné slovo se nedostalo k prezidentovi."

Biden naznačil své přesvědčení, že by Putin uzavřel dohodu a připojil se k invazi do Iráku, kdyby mu dohodu předložil Bush.

„Představte si, jen si představte, že jsme ve skutečnosti s Rusy vypracovali dohodu,“ řekl Biden, „že výtěžek, který by získali by splatil zahraniční dluh, že bychom souhlasili, že Rusové budou první mezi rovnými, protože jsou tak vyhladovělí. “

„Jejich celkový rozpočet je 30 miliard dolarů ročně. Pennsylvánie má větší. Jejich celkový rozpočet na obranu je menší než 9 miliard dolarů ročně. Mít 12 miliard dolarů v tvrdé měně a 32 miliard dolarů v budoucích kontraktech je zatraceně hodně." "

„Jen si představte, co jsme mohli udělat,“ uzavřel Biden.

Ani Madeleine Albrightová, jak píše publicista Boston Globe Tom Oliphant, se podle přepisu nezabývala Bideniným plánem zapojit Rusko doválky proti Iráku.

Rusko se postavilo proti invazi do Iráku v OSN a hrozilo, že využije své veto v bezpečnostní radě k zablokování jakéhokoli násilného rozhodnutí vůči zemi. Dokumenty také ukazují, že Rusové poskytli podrobnosti o invazním plánu americké armády iráckému diktátorovi Saddámovi Husajnovi.

Biden obvinil Bushovu administrativu z odmítnutí jeho plánu koupit Putinovu podporu ropnými penězi kvůli jeho neochotě sdílet zdroje. Řekl, že důvod, proč jeho plán nebyl akceptován prezidentem, byl pravděpodobný „protože jsme si mysleli, že to půjde tak snadno a tak dobře, nešli jsme do války kvůli ropě, ale tohle bude pro americké ropné společnosti bonanza, “uvedl Joe Biden podle přepisu.

Vladimir Putin byl v době diskuse rostoucím znepokojením na světové scéně a Albrightová ho označila za někoho, koho se „velmi obávala“.

„Ve skutečnosti se velmi obávám toho, co se děje v Rusku, protože prezident Putin obnovuje svoji vládu a snaží se skutečně přijít na to, jak vrátit Rusku jeho identitu," řekla  Albrightová,  „tyto dvě věci nemusí být nutně špatné, ale v procesu toho jsou demokratické svobody omezovány a novináři jsou vražděni."

Bidenův záznam o irácké válce, pro který hlasoval, se v posledních týdnech podrobil kontrole kvůli jeho falešnému tvrzení, že byl proti válce „okamžitě od okamžiku, kdy začala“.

Nedávná recenze týmu CNN KFILE zjistila, že Biden vyzval Američany, aby se „sjednotili“ ve válce jen několik dní před 20. březnem 2003, invazí a v následujících měsících pokračovali v podpoře. Například měsíce po invazi v březnu 2003 Biden uvedl, že při svém hlasování v roce 2002 souhlasil s použitím vojenské síly v Iráku.

„Před devíti měsíci jsem hlasoval se svými kolegy, abych dal prezidentovi Spojených států amerických pravomoc používat sílu, a dnes bych tak hlasoval znovu," řekl Biden během projevu v červenci 2003, byl to ten pravý hlas a dnes by to byl správný hlas."

Zdroj:  freebeacon.com, pz.cz