Historicky nejsou letadlové lodě nejsilnější stránkou ruských ozbrojených sil. Rusko však nashromáždilo určité množství technologií, které v případě potřeby umožní „plovoucím letištím“ účinně odolat útoku. „Nejchytřejší“ a nepostřehnutelné rakety ze vzduchu i ze země mohou jít do akce. Mohlo by se zdát, co s tím má moře společného?

Další incident s účastí Iránu, spojený s pokusem zastavit britský tanker, by mohl hypoteticky posunout situaci v Perském zálivu na úroveň aktivní vojenské konfrontace mezi zemí  NATO a  Íránem. Nevyhnutelným vývojem takové srážky by mohla být rozsáhlá operace mezietnických sil vedených  Spojenými státy proti  Teheránu. A taková operace by se určitě uskutečnila za účasti útočných skupin letadlových lodí. Tyto události vyvolaly aktivní diskuse v odborných kruzích o íránských možnostech proti letadlovým lodím a zároveň vzniká otázka, jak a co by mohly postavit proti letadlovým lodím moderní ozbrojené síly RF, pokud by se dostaly do podobné situace?

Co to je  útočná skupina letadlových lodí?

Útočná skupina letadlových lodí (dále jen  USLL) je skupina lodí vedená víceúčelovou letadlovou lodí, přičemž skupinu tvoří minimálně 4-5 a maximálně 10-15 lodí a ponorek. Do skupiny letadlových lodí patří obvykle i několik křižníků, torpédoborců nebo fregat, vždy s protiletadlovými a protilodními raketovými systémy a bohatými protilodními možnostmi. Kromě toho obranu skupiny většinou zajišťují 1-2 jaderné  protilodní ponorky. Obranná zóna USLL má standardní rádius do 400 – 500 kilometrů.

Jak zničit letadlovou loď?

Samotná letadlová loď je dnes samozřejmě nejsložitějším námořním cílem. Letadlová loď může být zničena relativně blízkým jaderným výbuchem nebo několika zásahy protiletadlových raket nebo torpéd s konvenčními bojovými hlavicemi. Je jasné, že za účelem zničení letadlových lodí torpédy nebo raketami se musí lodě, letadla nebo ponorky útočící na  USLL přiblížit k letadlové lodi na dostřel. A jen několik raketových systémů má schopnost útočit na letadlovou loď ze vzdálenosti, která přesahuje její zónu komplexní obrany.

Jak bojovali proti letadlovým lodím v SSSR?

V sovětských dobách byly vytvořeny  jaderné ponorky s řízenými střelami projektů 949 Granit a 949A Antej s cílem zneškodnění  USLL. Každý z těchto podmořských křižníků nesl 24 velkých okřídlených raket  Granit, které byly vystřelovány salvou. Předpokládalo se, že rozdělený podle směrů a  časově odpovídající útok „ chytrých“  a „ domlouvajících se mezi sebou“ protilodních střel  Granit může prolomit obranu  USLL a vyřadit letadlovou loď z provozu. Při velkém štěstí ji může i potopit.