Boeing připravuje nový typ velkokapacitního letadla 777X, na který už má stovky objednávek. Během zkoušek nadlimitních zatíží došlo k závažnému incidentu. Dveře nákladového otvoru nevydržely změnu tlaku a explozivně se uvolnily. (Foto: Wikimedia)

Už příští rok měli zákazníci převzít nová letadla. Boeing začátkem roku oznámil, že dodavatel motorů pro nový typ General Electric má problémy, které způsobí odklad dodávek letadel.

Neúspěch zkoušky však jejich předání ještě více zdrží.

Šéf společnosti Emirates, která si rezervovala 150 kusů novinky se vyjádřil, že společnost je přebere jedině tehdy, pokud bude 100% přesvědčena o jejich bezpečnosti.

Po fiasku typu Boeing 737 MAX jsou letečtí dopravci mnohem opatrnější a zdá se, že regulátoři letového provozu odmítají důvěřovat FAA, což je organizace pro kontrolu bezpečnosti letů v Americe.

Například EASA, což je zase evropská agentura, již oznámila, že provede vlastní testy spolehlivosti kontroverzního typu letadla.

Neúspěch amerických zkoušek 777X dává potom možnost spekulovat, že certifikaci bude muset Boeing zopakovat i v jiných regionech, pokud odmítnou místní autority akceptovat certifikát FAA.

Pokud by k tomu došlo, Boeingu by to přineslo další odklady a další ztráty.

Zdroj:  welt.de