Ramzan Kadyrov, hlava ruského regionu Čečensko, v sobotu prohlásil, že Moskva by měla zvážit použití jaderné zbraně s nízkým účinkem na Ukrajině po nové velké porážce na bojišti. (Foto: Flickr)

V době, kdy Rusko potvrdilo ztrátu své pevnosti Lyman na východě Ukrajiny, Kadyrov udeřil na vrchní velitele za jejich selhání a napsal na Telegram: „Podle mého osobního názoru by měla být přijata drastičtější opatření, až po vyhlášení válečného stavu v pohraničních oblastech a použití jaderných zbraní s nízkou účinností.“

Hovořil den poté, co prezident Vladimir Putin vyhlásil anexi čtyř ukrajinských regionů – včetně Doněcké oblasti, kde se nachází Lyman – a zařadil je pod ruský jaderný deštník s tím, že Moskva bude zabraná území bránit „s veškerou naší silou a všemi našimi prostředky“.

Rusko má největší jaderný arzenál na světě, včetně taktických jaderných zbraní s malým účinkem, které jsou určeny k nasazení proti armádám protivníka.

I další vrcholní Putinovi spojenci, včetně bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva, naznačili, že Rusko možná bude muset sáhnout k jaderným zbraním, ale Kadyrovova výzva byla nejnaléhavější a nejjednoznačnější.

Vlivný vládce kavkazského regionu Čečensko je hlasitým zastáncem války na Ukrajině, přičemž čečenské síly tvoří část předvoje tamní ruské armády. Všeobecně se má za to, že Kadyrov má osobně blízko k Putinovi, který ho v roce 2007 jmenoval správcem neklidného Čečenska.

Kadyrov ve svém poselství označil generálplukovníka Alexandra Lapina, velitele ruských sil bojujících u Lymanu, za „průměrného“ a navrhl, aby byl degradován na vojína a zbaven vyznamenání.

„Kvůli nedostatku elementární vojenské logistiky jsme dnes opustili několik osad a velký kus území,“ uvedl.

Kadyrov uvedl, že před dvěma týdny nadnesl možnost porážky u Lymanu náčelníkovi ruského generálního štábu Valeriji Gerasimovovi, ale ten tuto myšlenku zamítl.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo stažení z Lymanu, hlavní bašty a logistického uzlu ruských sil v ukrajinské Doněcké oblasti s tím, že ukrajinský postup ohrozil jeho jednotky obklíčením.

Jednalo se o poslední ze série ponížení Ruska na bojišti poté, co byly jeho síly minulý měsíc bleskovým ukrajinským protiútokem vytlačeny z Charkovské oblasti.

Po porážce Ruska v Charkově Kadyrov prohlásil, že bude „nucen jít za vedením země, aby mu vysvětlil situaci na místě“, pokud nedojde k urychleným změnám ve vedení války.

Putin minulý týden prohlásil, že neblufuje, když řekl, že je připraven bránit „územní celistvost“ Ruska všemi dostupnými prostředky. Washington tvrdí, že by na případné použití jaderných zbraní rozhodně odpověděl, a vylíčil Moskvě „katastrofální důsledky“, kterým by čelila.

Zdroj: cnbc.com