Anglická banka zamítla žádost venezuelského prezidenta Nicoláse Madura o vydání 1,2 miliardy USD ve zlatých prutech, oznámila agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

V prosinci minulého roku Maduro prohlásil, že jeho země má právo prodávat zlato v souvislosti s americkými sankcemi a neurčitou situací s návratem do Venezuely jejích zlatých prutů z Velké Británie.

Nejmenovaný zdroj agentuře sdělil, že rozhodnutí nevydávat zlato bylo přijato poté, co vysocí američtí úředníci včetně ministra zahraničních věcí Mike Pompea a poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost Johna Boltona vyvinuli nátlak na své kolegy ve Velké Británii.

Bloomberg uvádí, že američtí úředníci se teď pokoušejí předat zahraniční aktiva Venezuely Juanu Guaidóvi, který se prohlásil za dočasného prezidenta, aby zvýšili své šance na získání kontroly nad jeho vládou.

Sám Guaidó označil rozhodnutí Anglické banky za ochranu venezuelských aktiv. „Už nedovolíme žádné zneužití ani krádež peněz určených na potraviny, léky a na budoucnost našich dětí", napsal na Twitteru.