Bílé přilby, nevládní organizace napojená na syrské teroristy, na začátku dubna informovaly o údajném chemickém útoku v Dúmě.

Ten měl být podle jejich tvrzení proveden syrskou vládou, ta ale nařčení odmítla.

Syrská zpravodajská agentura SANA publikovala rozhovor s Bara Badranem, syrským lékařem, který pracoval na oddělení intenzivní péče v nemocnici v Dúmě (také známá jako Lékařský bod číslo 1) 7. dubna, kdy se měl odehrát chemický útok.

Podle něho v důsledku provedení leteckých operací proti teroristům v Dúmě v okolních oblastech vypuklo několik požárů a stoupaly mračna prachu a kouře. Několik lidí přišlo do nemocnice, aby jim byla poskytnuta pomoc, měli problémy s dýcháním kvůli kouři a vdechnutí prachu. V tomto okamžiku se objevila „natáčecí skupina" Bílých přileb, prohlásil.

„V okamžiku, kdy se pacientům dostávalo péče, několik cizinců vtrhlo do nemocnice a začali křičet „chemický útok", čímž vyvolali paniku v celé nemocnici. Tito cizinci následně každého polévali vodou, vyvolali tlačenici a zmatky, snažili se vytvořit chaos," řekl Badran.

Prohlásil, že nebyly žádné případy otravy chemickou látkou po dobu sedmi let, kdy pracuje na oddělení intenzivní péče.

Bílé přilby, západem podporovaná nezisková organizace s kontakty na teroristy v Sýrii, prohlašovaly, že došlo k chemickému útoku ze strany syrské vlády proti civilním obyvatelům v Dúmě. Damašek obvinění odmítl s tím, že všechny své zásoby chemických zbraní zlikvidoval podle charty OPCW.