Podle zákona se Karel automaticky stal králem v okamžiku, kdy mu zemřela matka, a dnes večer (místního času) se chystá pronést projev, na který se připravoval celý život. (Foto: PBS / Youtube)

Ve svých 73 letech je nejstarší osobou, která v britské historii nastoupila na trůn.

Nového krále a jeho manželku, královskou choť Camillu, při jejich příjezdu do paláce vítaly obrovské davy lidí, kteří…

…po cestě z Balmoralu do Londýna a poté se pozdravili s veřejností.

Jak jsme včera informovali, po odjezdu královny z Balmoralu byl přijat podrobný seznam královského protokolu, který zahrnuje i televizní projev nového panovníka k zemi.

Přinášíme vám průvodce agentury Bloomberg, který vás seznámí s tím, jak by měly probíhat první dny Charlesovy vlády (podrobnosti se ještě mohou změnit):

  • Den 0 (čtvrtek) – Královna Alžběta II. umírá. Charles se automaticky stává králem.
  • Den 1 (pátek) – ve Spojeném království začíná desetidenní smutek, během něhož nebudou vydána žádná vládní prohlášení. V poledne vede premiér pocty královně v Dolní sněmovně a odpoledne se koná soukromá audience u krále. Běžná činnost parlamentu bude přerušena. Král promluví k národu v 18:00. V katedrále svatého Pavla se bude konat vzpomínková bohoslužba, při níž bude předčítat premiér.
  • 2. den (sobota) – Karel bude formálně prohlášen za krále poté, co se v 10:00 sejde Rada pro přistoupení. Podle kanceláře předsedy parlamentu budou mít poslanci vzácné víkendové zasedání, na kterém budou pokračovat ve vzdávání pocty a vyjadřování soustrasti. Později složí přísahu věrnosti novému králi. Buckinghamský palác oznámí datum a podrobnosti o přípravách královnina pohřbu.
  • Později – královnina rakev bude vrácena do Londýna.
  • Den 5 – Očekává se, že rakev s královnou dorazí do Westminsterské haly, kde proběhne slavnostní uvedení do rakve.
  • Den 10 – Státní pohřeb ve Westminsterském opatství. Státní svátek, pokud připadne na všední den. Trhy budou zavřené. Budou drženy dvě minuty ticha.

Jeho korunovace se neuskuteční bezprostředně.

Plánování začne naplno až po skončení období státního smutku. Mezi nástupem jeho matky na trůn a její korunovací v roce 1953 uplynulo téměř 16 měsíců. Je však nepravděpodobné, že by Charles čekal tak dlouho vzhledem ke svému věku a snížené úctě veřejnosti k této instituci.

První králův projev k národu sledujte v přímém přenosu zde:

Karel I. i Karel II. vládli v době velkých politických otřesů…

Zdroj: zerohedge.com