Americký prezident Joe Biden v úterý označil leteckou evakuaci, při níž bylo z Afghánistánu letecky přepraveno více než 120 000 lidí, za „mimořádný úspěch“. (Foto: Flickr)

„Včera večer Spojené státy ukončily 20 let trvající válku v Afghánistánu. (Byla to) nejdelší válka v dějinách USA. Dokončili jsme jeden z největších leteckých přesunů v historii. Žádný národ nikdy nic podobného neudělal. Pouze USA měly kapacitu, vůli a schopnosti to udělat,“ řekl šéf Bílého domu.

Podle amerického prezidenta stály Spojené státy před dilematem: buď se ze země stáhnout, nebo konflikt eskalovat. „Byla to volba mezi ústupem a eskalací. Nechtěl jsem tuto válku prodlužovat a neprodlužoval jsem ani stažení,“ řekl Biden.

Americký prezident také dodal, že „s úctou nesouhlasí“ s tvrzením, že evakuační mise měla začít dříve. Uvedl, že jeho administrativa od března nabízí Američanům v Afghánistánu pomoc při odchodu z nebezpečné země. Biden zároveň upřesnil, že v zemi zůstává „100 až 200 Američanů“. Jedná se o lidi, kteří podle něj mají dvojí občanství a rozhodli se v zemi zůstat. Washington jim pomůže opustit zemi, pokud se tak rozhodnou.

Biden během úterního projevu, který živě přenášely všechny přední americké televizní stanice, prohlásil, že „nastal čas ukončit tuto válku“ v Afghánistánu. Zároveň však varoval, že Spojené státy jsou odhodlány pomstít se teroristické skupině Islámský stát (IS-K), která se ke krvavému útoku na kábulském letišti přihlásila.

„Ještě jsme s vámi neskončili… Neodpustíme, nezapomeneme, budeme vás pronásledovat až na konec světa a vy zaplatíte (nejvyšší cenu za své činy),“ zdůraznil Biden a dodal, že 13 amerických vojáků, kteří při evakuační misi zahynuli, nebude zapomenuto. Sebevražedný útok na kábulském letišti si 26. srpna vyžádal kromě životů amerických vojáků také nejméně 169 civilních obětí. Při krvavém incidentu bylo zraněno více než 150 lidí.

Zdroj: cnn.com