Bývalý prezident Donald Trump potvrdil, že se hodlá dostavit k newyorskému soudu, kde bude obviněn z trestného činu, který proti němu vznesl manhattanský okresní prokurátor Alvin Bragg. (Foto: Flickr)

„VMĚŠOVÁNÍ DO VOLEB!!!“ Trump uvedl ve svém příspěvku na sociální síti Truth Social, který byl napsán velkými písmeny 3. dubna.

„V pondělí ve 12 hodin v poledne opustím Mar-a-Lago a zamířím do Trump Tower v New Yorku. V úterý ráno se vydám, věřte tomu nebo ne, do soudní budovy. Takhle Amerika vypadat neměla!“ Trump uvedl v dalším příspěvku.

Soudní jednání k obžalobě se uskuteční ve 14:15 SELČ, kdy Trump předstoupí před úřadujícího soudce Nejvyššího soudu Juana Merchana. Bude to poprvé v historii, kdy bývalý americký prezident čelí obvinění z trestného činu.

V nedělním rozhovoru pro CNN Trumpův právník Joe Tacopina uvedl, že obžalobu zatím neviděl, protože je stále zapečetěná.

„Obžalobu si převezmeme. Budeme ji pitvat. Tým se podívá na každou, každou potenciální otázku, kterou budeme moci napadnout, a my ji napadneme, a samozřejmě velmi očekávám, že přijde návrh na zamítnutí, protože neexistuje žádný zákon, který by tomu odpovídal,“ řekl Tacopina.

Mluvčí manhattanského státního zastupitelství 31. března v prohlášení uvedl: „Dnes večer jsme kontaktovali právního zástupce pana Trumpa, abychom koordinovali jeho předání manhattanskému státnímu zastupitelství k podání obžaloby u Nejvyššího soudu, která zůstává zapečetěna. Pokyny budou poskytnuty, jakmile bude vybrán termín obžaloby.“

Trump Braggovi vyčetl, že ho vystavil trestnímu stíhání. „Zkorumpovaný státní zástupce nemá žádný případ. To, co má, je místo, kde je pro mě NEMOŽNÉ získat spravedlivý proces (musí být změněno!), a Trumpa nenávidějící soudce, kterého vybral Sorosem podporovaný státní zástupce (musí být změněn!). V kanceláři státního návladního také pracuje ministerstvo spravedlnosti – bezprecedentní!“ uvedl v příspěvku na sociální síti Truth Social z 3. dubna.

Trump byl obviněn velkou porotou z účasti na vyplacení 130 000 dolarů herečce z filmů pro dospělé Stormy Daniels. Předpokládá se, že případ se opírá především o svědectví Trumpova bývalého právníka Michaela Cohena.

Během obžaloby soudce poprvé přečte formální obvinění proti obviněnému. Trump bude dotázán, jak se chce přiznat, a soudce rozhodne, zda je pro jeho propuštění nutná kauce.

Členové GOP také trvají na tom, že případ manhattanského okresního prokurátora proti Trumpovi je politicky motivovaný. V pátečním dopise (pdf) republikánským zákonodárcům označila Leslie Dubecková, Braggova hlavní poradkyně, taková obvinění z politického pronásledování za „nepodložená a podnětná“.

„Stejně jako každý jiný obviněný má i pan Trump právo napadnout tato obvinění u soudu a využít všech procesů a ochranných opatření, které robustní trestní řízení státu New York poskytuje. Co však pan Trump ani Kongres nesmí, je zasahovat do běžného průběhu řízení ve státě New York.“

Politická hra

Richmondský politický veterán Bob Holsworth se domnívá, že případ manhattanského okresního prokurátora proti Trumpovi zvýší atraktivitu bývalého prezidenta pro republikánské primárky v boji o prezidentský úřad v roce 2024.

„Tato [obžaloba] však pravděpodobně nebude jediná. A je otázkou, zda až se jich později na jaře a v létě nahromadí více, otevře to cestu někomu jinému než těmto dvěma?“ řekl v rozhovoru pro The Epoch Times s odkazem na Trumpa a floridského guvernéra Rona DeSantise.

„Jsme na neprobádaném území a myslím si, že pravděpodobně uvidíme zvraty, které budou přesahovat bezprostřední dopad.“

Trump 1. dubna zveřejnil výsledky průzkumu na serveru Truth Social, podle kterého bylo 83 % respondentů ochotno v republikánských primárkách hlasovat pro Trumpa. Kandidát na druhém místě DeSantis získal pouze 13procentní podporu.

„Nikdy jsem neměl takovou podporu a lásku jako nyní proti radikálním levicovým vzbouřencům, vyděračům, křivým politikům a zločincům, kteří ničí naši zemi. Děkuji vám, uděláme AMERIKU ZASE VELKOU!!!“ Trump uvedl v příspěvku z 3. dubna.

Zdroj: theepochtimes.com