Americké zpravodajské služby se domnívají, že nový koronavirus, který vyvolává covid-19, nebyl vytvořen uměle. Uvádí se to v tiskové zprávě Kanceláře ředitele národní rozvědky USA (koordinuje činnost amerických zpravodajských agentur, pozn. red). (Foto: Summit County)

„Zpravodajská komunita se (také) shoduje s širokým konsensem vědců, že virus covidu-19 nebyl vytvořen lidmi a nebyl geneticky modifikován,“ uvádí se ve zprávě.

Dále se uvádí, že speciální služby USA budou i nadále podrobně studovat informace, aby určily, zda k výskytu covidu-19 došlo kvůli kontaktu s infikovanými zvířaty, nebo to byl výsledek „incidentu v laboratoři ve Wu-chanu“.

Dříve prezident USA Donald Trump a ministr zahraničí Mike Pompeo opakovaně kritizovali Čínu za nedostatek transparentnosti ohledně údajů o původu viru.

Pompeo například opakovaně žádal Čínu, aby prozradila, zda virus mohl „uniknout“ z laboratoře Wu-chanského institutu pro virologii, kde se studují nebezpečné infekční choroby.

Trump ze své strany vyhrožoval, že čínskou stranu čekají vážné následky, pokud vyjde najevo, že Peking vědomě umožnil vypuknutí epidemie.

Ministerstvo zahraničí Číny však uvádělo, že se země od samého počátku držela otevřené a odpovědné pozice ohledně zveřejňování informací o epidemii koronavirové infekce.

V nedávné reakci čínská diplomacie upozornila na to, že to není Čína, kdo je nepřítelem Washingtonu, ale virus.

„Pokud jde o otázku odpovědnosti, už jsme nejednou řekli, že virus je společným nepřítelem celého lidstva. Čína je také zasaženou zemí, není spolupachatelem viru,“ uvedl.

Zdroj:  dni.gov