Podle nové knihy o Bidenově vládě sdílely americké zpravodajské agentury s Ukrajinou údaje, které jim pomohly zabít ruské generály a potopit ruskou vlajkovou loď Moskva. (Foto: Twitter)

Americké zpravodajské služby poskytly ukrajinským ozbrojeným silám vysoce citlivé údaje, které jim umožnily vystopovat a zabít tucet ruských generálů a potopit ruskou vlajkovou loď Moskva, odhaluje nová kniha – navzdory důraznému popírání ze strany administrativy.

„Rozzuřený“ prezident Joe Biden dal v květnu „prezidentský výprask“ šéfovi CIA Billu Burnsovi a dalším vysoce postaveným spolupracovníkům poté, co prozradil NBC News a New York Times, že Ukrajinci dostali v reálném čase zpravodajské informace z amerických zdrojů.

„Nelíbilo se mu, co považoval za veřejné popichování Rusů,“ řekl personální šéf Bílého domu Ron Klain autorovi Chrisi Whippleovi v připravované knize „The Fight of His Life“ (Boj jeho života), která vyjde 17. ledna.

Zprávy o tajných tocích zpravodajských informací z bojiště v reálném čase vyvolaly zuřivou reakci Kremlu – a okamžité odmítnutí ze strany Pentagonu, Rady národní bezpečnosti a Bidenovy tiskové kanceláře.

„Neposkytujeme zpravodajské informace s úmyslem zabíjet ruské generály,“ uvedla 5. května mluvčí NSC Adrienne Wilsonová.

„Neposkytli jsme Ukrajině konkrétní informace o zaměření lodi Moskva,“ trvala na svém tehdejší tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. „Nebyli jsme zapojeni do rozhodnutí Ukrajinců zasáhnout loď ani do operace, kterou provedli.“

List The Post získal kopii knihy, která obsahuje řadu odhalení o Bidenově katastrofálním stažení z Afghánistánu a dalších incidentech z prvních dvou let jeho vlády.

Zdroj: nypost.com