Washington DC – Americký kongres 25. Července 2012 schválil poměrem 327:98 návrh Ron Paula na audit americké centrální banky – Federálního rezervního systému (Fed). Včera se Ron Paul dočkal velkého vítězství ve své kariéře kongresmana. Kongres hlasoval o jeho nejnovějším návrhu na audit Federálního rezervního systému (Fed). Pro návrh hlasovalo 327 kongresmanů, z toho 89 demokratů a 238 republikánů. Proti se vyslovilo 98 kongresmanů, z toho 97 demokratů a jeden republikán. Podobnou legislativu se podařilo Paulovi prosadit už v roce 2010 ve spolupráci s bývalým demokratickým kongresmanem Alanem Graysonem.

Jak svět velkých financí a Jeho protagonisté postupně ovládli naše životy – aniž bychom o tom pořádně věděli, neřkuli proti tomu protestovali.

Ale podle Paula je zapotřebí nové legislativy, neboť varianta z roku 2010 nešla dost daleko. Soustředila se totiž hlavně na procedurální záležitosti a ne na podstatné detaily transakcí. Nejnovější návrh rozsah auditu nijak neomezuje.

Republikánský kongresman za Utah Jason Chafftez v průběhu úterní rozpravy prohlásil:

„Chtěl bych poděkovat a poblahopřát doktoru Ronu Paulovi za jeho neúnavné úsilí o otevřenost a transparentnost. Bez jeho vedení bychom dnes nebyli tak daleko.“

Webové stránky Fox News k podobným projevům i celkové masivní republikánské podpoře návrhu při hlasování podotkly, že to ukazuje, jak kdysi okrajové libertariánské názory obhajované Ronem Paulem postupně pronikají do hlavního politického proudu.

„Fed vytváří biliony dolarů z ničeho a předává je bankám,“ prohlásil demokratický kongresman z Ohia a dlouholetý přítel a spolupracovník Rona Paula Dennis Kucinich.

Někteří další demokraté, jako Stany Hoyer z Marylandu nebo Carolyn Malloneyová z New Yorku však vyjadřovali obavu z ohrožení nezávislosti centrální banky. „Vyzývám své kolegy, aby odmítli tento návrh a chránili nezávislost Fedu, aby mohl nadále udržovat stabilitu naší měny a vytvářet ty nejlepší podmínky pro růst naší ekonomiky a vytváření pracovních míst,“ prohlásil Hoyer. Přesto téměř polovina jeho stranických kolegů hlasovala pro.

Ron Paul na Hoyerovy výtky odpověděl takto: „Myslím, že když lidé mluví o nezávislosti a soukromí centrální banky, ve skutečnosti to znamená, že chtějí tajnosti a tajnosti nejsou dobré. Měli bychom uznávat soukromí jednotlivce, ale v případě státu bychom měli vždy prosazovat otevřenost. To je zásada, od které jsme se hodně odklonili.“

Kromě toho řekl, že je velmi politické, pokud Federální centrální systém může rozhodnout o bail outu jedné konkrétní společnosti a odmítnout bail out jiné konkrétní společnosti.

Kromě skutečnosti, že pro návrh hlasovalo 326 kongresmanů, Ron Paul získal ještě před hlasováním 270 spolunavrhovatelů z obou stran, kteří byli ochotni se pod jeho návrh podepsat. Přesto se zdá, že návrh nemá přílišné šance, aby prošel senátem. Matador libertariánského hnutí a předseda Mises Institutu Lew Rockwell k tomu napsal:

„Návrh podpořili dokonce i Romney, Boehner a Cantor. Ne že by se bankstery placení členové establishmentu měli strachovat, že by s návrhem snad souhlasil senát nebo prezident, nicméně v Ronově intelektuální válce proti Fedu jde o velice významný vývoj.“

Pro reformy.cz připravil Bohumil Žídek

Zdroje: libertycrier.com, foxnews.com, youtube.com

]]>