Americká vláda strávila uplynulý týden posuzováním zprávy o úniku v čínské jaderné elektrárně poté, co francouzská společnost, která ji částečně vlastní a pomáhá ji provozovat, varovala před „bezprostřední radiologickou hrozbou“, jak uvádějí američtí představitelé a dokumenty, do nichž nahlédla CNN. (Foto: Pixabay)

Podle dopisu francouzské společnosti americkému ministerstvu energetiky, který CNN získala, varování obsahovalo obvinění, že čínský bezpečnostní úřad zvyšuje přípustné limity pro detekci radiace mimo jadernou elektrárnu Taishan v provincii Guangdong, aby ji nemusel odstavit.

Navzdory alarmujícímu oznámení francouzské společnosti Framatome se Bidenova administrativa domnívá, že zařízení ještě není na „krizové úrovni“, uvedl jeden ze zdrojů.

Ačkoli američtí představitelé usoudili, že situace v současné době nepředstavuje vážné bezpečnostní ohrožení pro pracovníky závodu ani pro čínskou veřejnost, je neobvyklé, že by se zahraniční společnost jednostranně obrátila na americkou vládu s žádostí o pomoc, když její čínský státní partner zatím existenci problému nepřiznal.

Tento scénář by mohl USA dostat do komplikované situace, pokud by únik pokračoval nebo se stal závažnějším, aniž by byl odstraněn.

Zdroj: cnn.com