Paul Barril řekl, že to udělaly americké a britské tajné služby a že se chystá veřejně předložit důkazy. Bývalý vysoký francouzský policejní důstojník, pracující v oblasti vnitřní bezpečnosti a boje proti terorismu, přišel s pozoruhodným výrokem. Prohlásil, že má listinné důkazy o tom, ruský agent Alexander Litviněnko, který zemřel na otravu poloniem, byl zabit americkými a britskými speciálními službami.

V dlouhém, rozhovoru, který má být vbrzku uveřejněn, jde ještě dál, když tvrdí, že vražda Litviněnka byla zvláštní operací určenou k očernění Ruska a Vladimira Putina. A že notoricky známý ruský oligarcha Boris Berezovskij byl do akce zapojen a byl následně sám zabit muži z MI6, když se stal přítěží. Paul Barril dokonce uveřejnil i krycí název operace – „Beluga“.

Uveřejněná zpráva vyšla v neděli 27.3.2016 v článku Wilkliama Dunkerleye "Operation Beluga: A US-UK Plot to Discredit Putin and Destabilize the Russian Federation." Dunkerley mimo jiné napsal:

Renomovaný francouzský bezpečnostní expert Paul Barril odpálil bombu: Existuje operace západních tajných služeb s názvem Beluga, určená k podkopání Ruska a jeho vůdce.

….  Operace Beluga byla nedávno popsaná Barillem v rozhovoru se švýcarským podnikatelem Pascalem Najadim o případu úmrtí Alexandra Litviněnka v roce 2006. Údajný ruský špion Litviněnko byl, jak mnozí dodnes věří, zavražděn radioaktivním poloniem na příkaz Vladimira Putina.

Najadi sdělil,  že během rozhovoru Barrli odhalil, jak byl Litviněnko zabit. „Uděla to Ital, který manipuloval se smrtícím poloniem 210“. A navíc překvapivě řekl, že za operací byly USA a Velká Británie.

Ve svých knihách The Phony Litvinenko Murder a Litvinenko Murder Case Solved jsem psal o italské spojce. Nemohu ale potvrdit, zda jde o tutéž osobu.

Barrilova obvinění je třeba brát vážně. Byl významnou veličinou francouzské tajné služby, známé jako „Superflic“ (česky Suprepolicajt). Francouzskou veřejností je vnímán jako jakási kombinace Elitoa Nesse, Jamese Bonda a Williama Brattona. Mnoho let vystupoval v „lyžařské“ masce jako druhý muž ve velení úřadu GIGN, legendární elitní francouzské jednotky tajné služby, která je na vrcholu zvláštních „drsných“ oddílů a má vysoké hodnocení mezi bezpečnostními útvary francouzské vlády.

Jednotky francouzské GIGN jsou jedněmi z nejobávanějších smrtících tajných jednotek na světě

Barril, který odešel ze státní služby, působil jako bezpečnostní poradce hlav států na Středním východě, v Latinské Americe a v Africe. Byl v posledních letech často středem veřejných diskusí a je známým autorem. Není pochyb o tom, že má stále přístup k informacím tajných služeb na státní úrovni a že mohl nahlédnout i od této záležitosti.

V rozhovoru Barril tvrdí, že Berezovskij úzce spolupracoval s britskou MI6 a CIA na diskreditaci Ruska a Putina. Berezovského rukama procházely i velké finanční sumy, které byly určeny jednotlivcům, pracujícím na této diskreditační kampani. Barril tvrdí, že Litviněnko byl jedním z placených Berezovského mužů, přes kterého šly peníze dalším osobám.

Paul Barril byl v první lize státní bezpečnosti po celé 4 roky

Úryvek z rozhovoru:

„Rusko nemá nic společného s vraždou Litiněnka. Byl to od začátku prefabrikovaný případ. Polonium jako jed bylo vybráno vzhledem k jeho výrobě v Rusku a že by pomohlo formulovat obvinění proti Rusku. Cílem akce byla diskreditace Putina a ruské tajné služby FSB. Stalo se tak proto, že dnešní Rusko blokuje americké zájmy po celém světě, zejména v Sýrii. Byl to pokus oslabit Putinovu kontrolu moci a destabilizovat Rusko.“

V rozhovoru Barril zmiňuje Putinova upřímného nepřítele Williama Browdera, který na diskreditační kampani proti Rusku a proti Putinovi s Berezovským úzce spolupracoval. Dále řekl, že Berezovskij byl zavražděn, když si manipulátoři tajných služeb uvědomili, že se chová nevyzpytatelně a proto musel být umlčen, když hrozilo, že vypadne ze hry.

Na konci rozhovoru Barril řekl, že předloží písemné důkazy pro veřejné vyšetřování aféry, ujme-li se toho důvěryhodný jednotlivec. Řekl, že Carla del Ponte by byla dobrou volbou, protože je přesvědčen o tom, že není pod kontrolou CIA.

Titul Barrilovy knihy "Velmi zvláštní mise" s portrétem autora z jeho působení v Arábii

Barrilova obvinění jistě zvednou celou řadu otázek kolem Litviněnkovy vraždy z roku 2006, která opět rozvířila titulky v lednu 2016, kdy se ve Velké Británii nepodařilo v aféře vynést věrohodný verdikt.

Případ je starý 10 let, ale stále vyvolává velký zájem veřejnosti jako špionážní thriller se záhadnou vraždou, jako špionážně kontrašpionážní hra, kvůli radioaktivní otravě i pro obvinění Putina, že „pravděpodobně“ objednal vraždu, kvůli pochybným nočním podnikům, kvůli zneuznanému oligarchovi, který záhadně skončil na podlaze své koupelny, kvůli vzlykající vdově před kamerami, kvůli nesmyslně zpolitizovaným šouprocesům, pro oficiální proklamace a ještě z mnoha dalších a dalších důvodů.

V případu takové dokonalé a tajemné vraždy bude mít autor problém přijít s něčím ještě víc surreálným.

Zdroj: russia-insider.com, nr.cz