Hnutí za pozitivní vnímání těla, alespoň v případě žen, je velmi propagováno ve všech oblastech zábavních médií a mezi aktivisty za sociální spravedlnost na základě jediného tvrzení: Můžete být zdravá v jakékoli velikosti (HAES). (Foto: Youtube)

Toto tvrzení inspirovalo četné snahy normalizovat obezitu v americké společnosti jako nejen společensky, ale i medicínsky přijatelnou.

Ačkoli politický aktivismus ve vědě není ničím novým a objevuje se ve všech oblastech, od rétoriky o změně klimatu až po reakci na pandemii, dezinformace o pozitivitě tuku ve vědeckém pozorování je možná nejhorší a nejrozšířenější.

Snaží se ignorovat nebo odmítat desetiletí trvající studie o negativních účincích obezity a tvrdí, že vysoká nadváha má minimální nebo žádné zdravotní důsledky.

Toto tvrzení často vyvracejí právě ti lidé, kteří mají tendenci ho propagovat a podporovat, protože umírají neuvěřitelně mladí a na zdravotní problémy, které jsou obvykle vyhrazeny starším lidem.

Jamie Lopezová, hvězda televizního pořadu „Super Sized Salon“ založeného na pozitivním přístupu k tělu, byla zastánkyní filozofie „krásy v jakékoli velikosti“, spíše než ideálu zdraví v jakékoli hmotnosti.

Zastánci sociální spravedlnosti však často uváděli její příklad jako ospravedlnění životního stylu HAES. Nyní zemřela na selhání srdce ve věku 37 let.

Zdroj: nypost.com