V posledním odtajnění britských vojenských svazků o tomto předmětu odhalilo ministerstvo obrany zprávy o UFO viděných nad nejslavnějšími britskými turistickými lokalitami. Ale ani tahle poslední dávka neobsahuje žádné solidní důkazy o mimozemském životě. Tato dávka obsahuje 4 300 stránek týkajících se období počínající koncem roku 2007, až k rozpouštění vyšetřovací jednotky pro UFO koncem roku 2009.


Jeden soubor datovaný lednem 2009 vzpomíná na náhodné pozorování divného objektu vznášejícího se nad Stonehenge:

„V té době jsem na obloze nic neviděl, protože jsem se zaostřil na ty kameny,“ napsal svědek v jednom archivním e-mailu. „Když jsem ale ty obrázky nahrál do svého počítače, odhalil jsem v pozadí diskovité tvary… Jsem si jist, že něco takového dostáváte každý den! Našel jsem ale ve svých UFO velké zalíbení, a tak mám potřebu se o ně podělit!“

Další svědek hlásil spatření „zařízení, které mělo zelená, červená a bílá světla“ nad budovou parlamentu v únoru 2008.

Ozbrojené síly zavrhly obě hlášení jako, že nepředstavují pro Británii žádné bezpečnostní riziko, až zůstává nejasné, zda ta pozorování byla autentická, natožpak, zda ta předmětná UFO přišla v míru.

[quote align="center" color="#999999"]

Vážený pane, vážená paní,

Jsem 9-letý žák školy v Ridings a zabývám se kontroverzním projektem týkajícím se toho, zda existují mimozemšťané či ne. Byl bych vám vděčný, kdybyste mi mohli poskytnout jakoukoliv informaci o mimozemském životě, protože do toho potřebuji vložit i určité informace z věrohodných zdrojů. Také bych rád věděl, zda vláda či DoD věří v to, že mimozemšťané existují a už měli s naší planetou nějaký kontakt.

Děkuji za váš čas a těším se, že se od vás brzy něco dovím.

S úctou váš [/quote]

Ministerstvo obrany se rozhodlo s programem ‚Akta X‘ skoncovat poté, co zamoření digitálními kamerami a mobilními telefony přispělo k raketovému vzestupu počtu spatřených UFO.

Za prvních 11 měsíců 2009 před tím, než byla ta horká linka odříznuta, nashromáždilo ministerstvo 643 hlášení. Pro srovnání mezi lety 2000 a 2007 obdrželo MoD ročně asi 150 hlášení. MoD spekulovalo, že ten náhlý prudký vzestup byl kvůli v té době velké popularitě čínských luceren.

Ministerstvo shledalo, že jeho zdroje jsou přetíženy přívalem „pro obranu bezcenných“ podnětů z vyšetřování a rozhodlo se s programem nepokračovat.

„Během více než 50 let žádná ze zpráv o UFO neodhalila žádný důkaz o potenciální hrozbě pro Spojené království,“ řekli činitelé obrany v roce 2009. Bylo by to „nepatřičné použití zdrojů na obranu,“ kdybychom dále vynakládali čas a peníze na tuhle činnost, dodali.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: rt.com