New York Times tvrdí, že zná totožnost únikáře tajných dokumentů amerických zpravodajských služeb, o nichž se tento týden široce informovalo. (Foto: Twitter / Michael A. Horowitz)

Podle Timesů jde o 21letého příslušníka Letecké národní gardy:

Podle rozhovorů a dokumentů, které prověřil deník The New York Times, je vedoucím malé internetové chatovací skupiny, z níž v posledních měsících unikla trojice tajných dokumentů amerických zpravodajských služeb, 21letý příslušník zpravodajského křídla Letecké národní gardy státu Massachusetts.

Tento příslušník národní gardy, který se jmenuje Jack Teixeira, dohlížel na soukromou internetovou skupinu s názvem Thug Shaker Central, kde se scházelo asi 20 až 30 lidí, většinou mladých mužů a teenagerů, kvůli společné lásce ke zbraním, rasistickým internetovým memům a videohrám.

Dva američtí představitelé potvrdili, že vyšetřovatelé chtějí s letcem Teixeirou mluvit o úniku vládních dokumentů do soukromé online skupiny. Jeden z úředníků uvedl, že letec Teixeira by mohl mít informace důležité pro vyšetřování.

Zpráva naznačuje, že ho úřady ještě ani nevyslechly, ale pravděpodobně může mladý muž očekávat, že mu každou chvíli zaklepou na dveře. Televize NBC uvádí, že jeho zatčení je na spadnutí. Níže je fotografie obviněného únikáře ze sociálních sítí, kterou znovu zveřejnil deník NY Times:

Zdroj: nytimes.com