Podle hlavních médií se zdá, že na internet uniklo několik tajných dokumentů, které podrobně popisují plány Spojených států a NATO na pomoc při nadcházející ukrajinské protiofenzívě. (Foto: Flickr)

Deník New York Times 6. dubna uvedl, že dokumenty – které obsahují citlivé vojenské informace – byly zveřejněny na Twitteru a Telegramu a nyní jsou sdíleny na proruských účtech na sociálních sítích.

Na dotaz ohledně těchto zpráv 7. dubna odpověděla mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová: „Jsme si vědomi zpráv o příspěvcích na sociálních sítích a ministerstvo [obrany] tuto záležitost prověřuje.“

Podle článku v New York Times, který na podporu svých tvrzení cituje „vysoce postavené představitele Bidenovy administrativy“, uniklé informace zahrnují harmonogramy dodávek zbraní, počty vojáků a další logistické údaje.

Přestože neobsahují podrobné bojové plány, představují uniklé údaje „významné narušení amerických zpravodajských služeb ve snaze pomoci Ukrajině“, tvrdí noviny.

Článek rovněž cituje vojenské analytiky, kteří tvrdí, že dokumenty „se zdají být v určitých částech upraveny oproti původnímu formátu“, což vyvolává obavy o jejich pravost.

Pentagon ze své strany legitimitu dotyčných dokumentů zatím výslovně nepotvrdil.

Zprávy zřejmě přiměly ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ke svolání schůzky s nejvyššími vojenskými poradci, aby projednali způsoby, jak zabránit úniku utajovaných informací.

Podle prohlášení, které 7. dubna zveřejnila jeho kancelář, se účastníci schůzky „zaměřili na opatření k zabránění úniku informací týkajících se plánů obranných sil Ukrajiny“.

Zdroj: theepochtimes.com