Mezi nejzajímavější obsah, který se objevil v trojici uniklých dokumentů Pentagonu, patří hodnocení Agentury obranného zpravodajství (DIA), podle něhož USA neočekávají, že dojde k mírovým rozhovorům mezi Ruskem a Ukrajinou nejméně do roku 2024. (Foto: Flickr)

O dokumentu tento týden informoval deník Washington Post, který citoval z utajované zprávy následující informace: „Jednání o ukončení konfliktu jsou ve všech zvažovaných scénářích během roku 2023 nepravděpodobná,“ uvádí se ve zprávě DIA. Dokument DIA předpovídá, že ani ve scénáři, kdy Ukrajina získá zpět „významné“ množství území a s „neudržitelnými ztrátami na straně ruských sil“, by to nevedlo k mírovým jednáním.

Zdá se tedy, že americká zpravodajská komunita bere Putinovo odhodlání velmi vážně. Zároveň však politici v Bidenově administrativě skutečně neudělali nic pro to, aby se zasadili o jednání mezi válčícími stranami. Ve skutečnosti byli obviněni, že dělají pravý opak: sabotují možnost rozhovorů v dohledné době a zároveň podporují vojenské řešení (spolu s Velkou Británií), a to navzdory obrovským ztrátám na ukrajinské straně.

Podle zprávy WaPo:

Jednání o ukončení konfliktu jsou během roku 2023 ve všech zvažovaných scénářích nepravděpodobná,“ uvádí se v dokumentu, který nebyl dříve zveřejněn.

Toto hodnocení, založené na pečlivém americkém zkoumání počtu vojáků, výzbroje a vybavení obou stran, by mohlo povzbudit kritiky války, kteří vyzvali hlavní mocnosti, jako jsou Spojené státy a Čína, aby tlačily na Kyjev a Moskvu, aby dosáhly urovnání, místo aby nechaly protahovat konflikt, který vyhnal z domovů miliony lidí a zanechal statisíce mrtvých nebo zraněných.

Analýza DIA dále naznačuje, že situace bude ještě neutěšenější a dojde k větším ztrátám na životech, než bude možné dosáhnout míru. Deník The Washington Post pokračuje v komentování dokumentu takto: „Důkazy o tom, že se jedná o neúspěšný pokus o vraždu:

Dokument také předpovídá, že patová situace povede k tomu, že Ukrajina uzákoní „plnou mobilizaci“ zbývajícího obyvatelstva, které je způsobilé k boji, a pošle další mladé muže do frontových linií. Zároveň Ukrajina pravděpodobně zintenzivní svou závislost na úderech na ruském území, uvádí se v dokumentu, což je dynamika, která zneklidňuje některé americké představitele v obavách, že by takové útoky mohly přimět prezidenta Vladimira Putina k eskalaci konfliktu nebo dát Číně důvod začít poskytovat Rusku smrtící podporu.

Zatím neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že Čína od začátku invaze skutečně poskytla Rusku obrannou pomoc. Rovněž „12bodový mírový plán“ prezidenta Si se nikam neposunul, přestože Zelenskyj zpočátku projevil určitou míru otevřenosti ke spolupráci s Čínou při připravování cesty k jednání.

Mezitím The Hill a mnoho dalších médií pokračovalo v publikování informací o únicích z Pentagonu, přestože mluvčí NSC John Kirby takto slabě vyzval média, aby to nedělala. Například The Hill přináší článek, který nazývá „7 dosavadních velkých odhalení“ z uniklých utajovaných zpráv. Další odhalení se tento týden nadále denně dostávají na titulní stránky světových novin.

Zdroj: washingtonpost.com